|
Kupujeme pečící troubu
Při přípravě některých pokrmů a zejména pečiva a větších kusů mas se neobejdeme bez zdroje tepla, které přichází ze všech stran. Kdysi to byly pece, které vyhřívalo dřevo a později uhlí. U těch bylo nutné důsledně oddělit část pro potraviny od zdroje ohně, aby potraviny nebyly zakouřené a tím znehodnocené.
Tento problém se podstatně snížil u plynové trouby a zcela odpadl u trouby elektrické. Topná tělesa, kromě grilovacího, však zůstala skryta z důvodu snazší údržby, zabránění úrazu, estetických a jiných. Naopak u elektrických trub přibyla dlouhá řada možností kuchyňských úprav, které dnes využíváme. I do tohoto oboru vstoupila elektronika, která pomáhá nejen při řízení přípravy pokrmů, zpřesnění nastavených teplot a přednastavení postupů, ale i při úsporách energie a vylepšení uživatelského komfortu.
Plynová pečící trouba
Pečení v plynové troubě je velmi obtížné, protože výkon plynového hořáku nelze jednoduše regulovat a potraviny hodně vysušuje. Také proto se od plynových trub ustupuje. Trouby jsou vybaveny spodní hořákem, který je využíván pro pečení a horním pro grilování. Plynové trouby jsou již dnes vytlačovány elektrickými.
Elektrická pečící trouba
Původní pečící trouby měly zdroj tepla zespodu a shora a byly určeny opravdu jen k pečení masa a pečiva. Dnešní moderní trouby mohou mít několik topných těles. To jim umožňuje daleko širší škálu využití.
Základem je tradičně spodní a horní těleso, ke kterému ale přibývá i v málo vybavených modelech těleso pro grilování.
Rozšířením je ventilátor v zadní stěně, který má za úkol zajistit oběh horkého vzduchu a tím zrychlit ohřev. Zadní kruhové těleso, zabudované kolem turbíny ventilátoru, zabezpečuje horkovzdušný ohřev, který umožňuje pečení ve více úrovních najednou. Takto vybavená trouba se označuje jako horkovzdušná.
U některých přístrojů je zabudovaný i otočný rožeň, který umožňuje stejnoměrné a jemné grilování.
Výhodný je i přesný termostat s nastavením od nízkých teplot, který umožňuje v horkovzdušné troubě také rozmrazovat a sušit ovoce, byliny nebo houby. V troubách ovládaných elektronicky jsou tyto funkce téměř samozřejmé, stejně jako možnost nastavení a udržování teploty s vysokou přesností.
Pohodlí a bezpečnost
Převážná většina pečících trub má zabudované osvětlení, které dává možnost kontroly pokrmů i při zavřených dvířkách. Tak se vyvarujete snížení teploty uvnitř trouby. Funkce osvětlení může být polohou přepínače funkcí, může svítit za provozu trvale nebo může mít samostatný spínač.
Pro bezpečnost vaši i vašich dětí je u moderních trub zajištěna bezpečná teplota dvířek trouby. Toho je dosaženo troj až čtyř násobným zasklením s oběhem vzduchu mezi venkovním a vnitřním sklem. Venkovní sklo je tak dostatečně chlazeno a nehrozí popálení. Vnitřní sklo může být speciálně upraveno reflexní vrstvou, která část tepla odráží zpět. Existuje také speciální indikátor teploty, který signalizuje teplotu vyšší než 50°C na povrchu dvířek i pokud je trouba vypnutá.
Přijatelná teplota madla a vnějšího pláště vestavěných trub je řešena kromě kvalitní tepelné izolace také pomocí nuceného oběhu vzduchu kolem vnějšího pláště. Ventilátor nasává vzduch na spodku trouby a žene jej kolem celého pláště ven průduchy kolem madla. To ochraňuje okolní nábytek a madlo před nadměrnými teplotami.
Pro bezpečnost i pohodlí pamatují výrobci i na jednoduchou kontrolu vložených plechů. Do některých trub jsou montovány speciální teleskopické výsuvy, které umožňují vysunout celou plochu pečícího plechu mimo prostor trouby. Tím se zjednodušuje přístup při kontrole a manipulaci s potravinami. Stejný účel plní konstrukce trouby s pečícím vozíkem, kdy jsou držáky pro plechy součástí dvířek a jsou při otevírání vysouvány společně s nimi.
Pro jednodušší a pohodlnější otevírání vestavěných trub umístěných nad výškou pasu, začaly někteří výrobci dodávat také trouby s otevíráním dvířek do boku. Při vyšším umístění totiž dvířka otevíraná shora již značně zavazí.
Elektronika všudypřítomná a užitečná
Kdykoli se u domácích spotřebičů setkáme s elektroniku, vždy jde o snížení spotřeby, zajištění bezpečnosti a především o uživatelský komfort. Tyto výhody přináší elektronika i elektrickým pečícím troubám. Přesné měření a řízení teploty přispívá ke snížení spotřeby a snadnější přípravě pokrmů. Trouby vybavené teplotní sondou, kterou zapíchnete do pečeného pokrmu umí zajistit přesné ukončení procesu pečení, takže nehrozí, že by maso bylo nedopečené nebo připálené. Přesné řízení teploty umožňuje také sušení ovoce nebo bylin při nízkých teplotách, kynutí těsta nebo udržování teploty pokrmu.
Mikroprocesory umožňují komunikaci s uživatelem pomocí displejů a pamatování si výrobcem přednastavených postupů přípravy pokrmů i jejich vytváření uživatelem. Stejně tak je možné nastavit začátek i konec přípravy pokrmů.
Další rozšíření funkcí
Požadavky na úsporu místa v kuchyni a zdokonalování spotřebičů vedou k dalšímu slučování funkcí příbuzných spotřebičů. V případě pečící trouby se vyrábí také trouba s možností vaření v páře, které vyhoví všem požadavkům moderní zdravé výživy. Stejně jako se mikrovlnná trouba se stále více stává i malou pečící troubou, prosazují se i mikrovlny v oboru pečících trub. V obou případech jde o spojení, které přináší nové možnosti při přípravě pokrmů.
Čistota sluší i troubě
Nalepené nečistoty a tuk na stěnách trouby je nejen nehygienický, ale i odpuzující. Proto je důležité, aby se pečící trouba dobře udržovala. K tomu výrobci vyvinuli několik vylepšení vnitřního povrchu.
Vysoce hladký smaltovaný povrch zajišťuje, že se na něm špatně zachytávají nečistoty a proto je čistění jednodušší. Je jím vybavena většina trub.
Princip hladkého smaltu může být ještě vylepšen. Některé pečící trouby jsou vybaveny možností odstraňovat nečistoty z velmi hladkého smaltu pomocí vody. Půl litru vody nalijete na pekáč a spustíte speciální funkci. Uvnitř trouby se vytvoří pára, která naruší nečistoty podobně jako při parním čistění. Po asi půl hodině, kdy skončí čistící funkce, stačí troubu otřít utěrkou.
Druhý systém se vyznačuje vybavením trouby takzvanými katalityckými plechy se speciálním vysoce porézním povrchem. Tato vrstva vstřebává během pečení částečky tuku a rozkládá je již při teplotách okolo 200°C. U tohoto systému uvádějí někteří výrobci omezenou životnost, na druhé straně jej lze doplnit do řady výrobků dodatečně.
Pyrolýza funguje na principu spálení nečistot zbytků jídla a tuků za použití vysoké teploty. Tuto činnost přístroj zabezpečuje pomocí speciálního cyklu. Stačí troubu vyprázdnit spustit cyklus a po proběhnutí a vychladnutí ji vytřít vlhkou utěrkou nebo smést z povrchu popílek, který se z nečistot vytvoří. Někteří výrobci nabízejí možnost dokoupit speciálně upravené části vnitřního obalu, pro použití pyrolýzy.
Přehled funkcí moderních trub a jejich symbolů
| Klasické pečení - je zapojeno horní a spodní topné těleso. Vhodné pro přípravu většiny pokrmů, libová masa, bábovky a koláče ve formách, nákypy, chléb. |
| Vrchní ohřev - zapnuté jen horní topné těleso. Vhodné pro gratinování, hnědnutí pečiva nebo cukroví. |
| Spodní ohřev - zapnuté jen spodní těleso. Použijete pro pečení pizzy, dopékání pečiva a moučníků. |
| Kombinace ventilátor s klasickým pečením - zapnuté je horní a spodní těleso, spolu s ventilátorem. Zajišťuje rovnoměrnější rozložení teplého vzduchu, takže lze péct na dvou úrovních při nižších teplotách. Vhodné pro pečení cukroví. Někdy tento způsob ohřevu výrobci deklarují jako horkovzdušný (viz další). |
|
Horký vzduch - zapnutí topných těles se může lišit podle výrobce, zvláště u starších přístrojů. Je zapnuté zadní kruhové topné těleso a ventilátor. Někdy také spodní případně horní těleso. Umožňuje současné pečení až ve třech úrovních. Také se dobře hodí pro přípravu listového těsta a sušení při nízkých teplotách. Tuto funkci by měla mít každá horkovzdušná trouba. Funkce je někdy označována jako 3D-horký vzduch. |
| Turboventiláror, Pizza, Intenzivní pečení - v provozu je ventilátor se zadním kruhovým tělesem a spodní těleso. Je ideální pro přípravu pizzy, bramborových hranolků, ovocných moučníků a některých druhů masa |
| Malý gril - zapojení menšího grilovacího tělesa. Výhodné pro gratinování, zapékání a grilování menších porcí. Šetří až 30% energie oproti velkému grilu. |
| Velký gril - zapojení celého grilovacího tělesa. Pro přípravy steaků, grilování větších kusů mas většího množství porcí. |
| Grilování s oběhem vzduchu - je zapojen gril a ventilátor. Nahrazuje otočný rožeň. Vhodné pro grilování velkých kusů masa nebo kuřat s křupavou kůžičkou. U některých výrobků je střídavě zapojován gril a ventilátor, což snižuje ostřikování tuku. |
| Gril s otočným rožněm - u přístrojů s otočným rožněm je možné využít tuto funkci pro pomalé a velmi jemné grilování při relativně nízkých teplotách. |
| Gril s horkým vzduchem, Turbogril - zapojené je grilovací a zadní kruhové těleso s ventilátorem. Příprava se urychluje a zrovnoměrní se teplota v prostoru. Vhodné pro přípravu drůbeže, rostbífů, masových rolád a podobných pokrmů. |
| Rozmrazování - zapojený jen ventilátor. Rozmrazování probíhá proudem vzduchu o normální teplotě. Vhodné pro rychlé a přesto velmi šetrné rozmrazení potravin. U některých přístrojů může být možnost zapojit i velmi slabý ohřev o teplotě 30 až 50°C. Rozmrazování je však méně šetrné. |
| Osvětlení - poloha pro zapnutí vnitřního osvětlení trouby umožňuje pohodlnou kontrolu potravin bez nutnosti otevření dvířek. |
| Pyrolýza - speciální poloha pro dosažení vysoké teploty, při které se některé trouby zbavují nečistot. |
Články s podobnou tématikou:
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|