|
Vysavače s cyklónovým filtrem - bezsáčkové využívají velice moderní technologie, která si získává stále větší oblibu.
Tyto vysavače nevyužívají prachové sáčky, ale pracují na principu odstřeďování prachových částic pomocí urychlení průtoku vzduchu na rychlost vyšší než je rychlost zvuku (asi 330 m.s-1). Při jeho průchodu zpravidla dvoustupňovou cyklónovou komorou jsou ze vzduchu nejprve odstředěny těžší a poté i velmi lehké částice nečistot. Na vstupu do turbíny a výstupu vzduchu z motoru zachycují stejně jako u jiných vysavačů nejmenší nečistoty mikrofiltry, které jsou zpravidla omyvatelné. Jsou určeny pro vysávání suchých nečistot. Výhodami filtrace pomocí odstřeďování vzduchu je konstantní sací výkon vysavače bez závislosti na naplnění sběrné nádoby a úspora finančních prostředků za papírové sáčky (filtry), které takto řešené vysavače nepoužívají. Některé moderní vysavače jsou konstruovány jako sáčkové s možností vložit karetu s cyklónovým filtrem. Ještě upozornění nakonec - ne všechny vysavače "bez filtru" mají cyklónový filtr.
Akumulátorové vysavače používáme spíše jako náhradu za smetáček a lopatku v případě, že něco drobného vysypeme, abychom nemuseli vytahovat velký vysavač. Jde o malé ruční přístroje, ke kterým je zpravidla dodáván nabíjecí držák pro připevnění na zeď. K důkladnějšímu úklidu nejsou vhodné, protože jejich výkon a doba použití jsou omezeny možnostmi akumulátorových baterií. Mohou být konstruovány i pro sání vody, s cyklónovým filtrem nebo jako tyčové. S výhodou je použijeme v místech bez elektrické sítě nebo v autě. Přestože nám nemohou poskytnout dlouhodobé výkony, jejich obliba stále roste.
Auto vysavače se nejvíce podobají akumulátorovým vysavačům, ale protože jsou vybaveny motorem na 12V s přípojkou na autobaterii, poskytují podstatně vyšší výkon. Jejich použití je ale omezeno jen na automobily, případně další místa, kde je přístupné napájení z autobaterií, například jachty, karavany a podobně.
Automatické vysavače jsou snem, který průkopnicky splnila firma Elektrolux již před třemi lety. Tehdy se dostal do prodeje vysavač Trilobit, který byl na dlouho prvním a jediným automatickým vysavačem. Dnes již existuje také Trilobit 2 a podobné přístroje dalších výrobců.
Jeho design je inspirován stejnojmenným fosilním živočichem, který čistil dna oceánů. Spojení vysavače s vyspělou elektronikou umožnilo vyvinout přístroj, který opravdu sám a bez potřeby naší přítomnosti vysává určená místa. Svými ultrazvukovými senzory si prohlédne a zmapuje místnost a poté ji systematicky vysaje. Nevadí mu ani předměty nečekaně položené na podlaze. "Vidí" je a jednoduše se jim vyhne. Je dostatečně nízký, aby uklidil i pod nábytkem, stačí mu výška 16 cm. Po vysátí všech dostupných ploch se sám vrátí "domů" do své nabíjecí stanice. Naším jediným úkolem je vysypat sebrané nečistoty.
Nevýhodou tohoto vysavače je neschopnost překonat prahy, úzká místa a podobné bariéry.
Centrální vysavače se dnes prosazují ve stále větší míře u nových moderních rodinných domů.
Dalo by se s nadsázkou říci, že se tato technologie po složitém vývoji vrací k původnímu stacionárnímu vysavači s dlouhou hadicí. Tentokrát však není důvodem vysoká hmotnost sacího agregátu nebo dostupnost energie, ale pohodlí obsluhy a hygiena. Centrální vysavače totiž odvádí 100% nečistot mimo vysávanou místnost. Další podstatnou výhodou je značné omezení hluku a nutnost přenášení jen vysávací hadice a příslušenství. Centrální jednotka vysavače s odlučovačem prachu bývá umístěna v garáži, dílně nebo podobné technické místnosti domu a podtlak je spolu s ovládáním rozveden v celém domě pomocí speciálního potrubí. Vyústění obstarávají zásuvky pro sací hadici a automatické lopatky, což jsou místa v úrovni podlahy, kam nameteme nečistoty pro odsátí centrálním vysavačem. Podstatnou nevýhodou tohoto systému je nutnost instalace rozvodu sacích trubic, která je dobře proveditelná jen u nových objektů nebo při jejich generálních opravách.
Rozvod centrálního vysavače je určen jen pro suché vysávání. Vysáváni tekutin nebo mokré vysávání je možné řešit speciálními odlučovači, které připojíme mezi vysávací hadici a zásuvku pro sací hadici.
Zahradní vysavače také využívají princip strhávání nečistot vzduchem. Jsou určeny především na sběr listí a podobných zahradních odpadů. V tomto přístroji prochází odpad přes turbínu do sběracího vaku. Turbína, která je masivní a může současně odpad drtit. Také mohou být použity jako vyfukovače.
Tyto vysavače mohou být provedeny jako ruční, pro použití na zahradě nebo jako větší stroje, používané zahradníky v při údržbě větších ploch například v parcích. Napájení zahradních vysavačů elektrickým proudem je často obtížné a proto tyto přístroje využívají k pohonu také spalovací motory.
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|