|
Energetická třída
V dnešní době stoupajících cen energií se při nákupu nových výrobků stále častěji zamýšlíme nad jejich spotřebou. Proto bylo pro snažší orientaci zavedeno rozdělení praček, myček, chladniček a mrazniček do energetických tříd.
Abychom mohli srovnávat přístroje s různými výkony, zohledňuje se při zařazení do energetické třídy více parametrů. Například u chladících zařízení je v energetické třídě zohledněn čistý objem a zakalkulovány jsou také další vlasnosti přístroje, např. poměr chladícího a mrazícího prostoru, typ přístroje atd. Jedná se o typizovaný údaj podle směrnic Evropské Unie, informující o energetických vlastnostech označených spotřebičů.
Podle energetické náročnosti jsou výrobky zařazeny do energetických tříd označených písmeny A - G, přičemž G označuje přístroj s nejvyšší spotřebou a A přístroj energeticky nejúspornější, tedy nejekonomičtější.
V souvislosti s tím bylo i u nás před několika lety zavedeno povinné označování výrobků bílé techniky energetickými štítky, přičemž jedním z hlavních údajů na energetickém štítku je energetická třída. Prodejci mají povinnost těmito štítky označovat vystavené zboží. Štítek je nápadná samolepka s barevnými šipkami, které usnadňují orientaci v tom, jak energeticky náročný je označený spotřebič v porovnání s dalšími podobnými přístroji. Podle údajů uvedených na energetickém štítku si také můžeme přibližně spočítat, kolik nás bude provoz spotřebiče stát.
Zde je také třeba uvést, že výpočty provozních nákladů na základě uváděných údajů jsou jen velmi přibližné, protože v praxi nikdy nedosáhneme referenčních podmínek, za kterých jsou udávané spotřeby měřeny. Měření za specifických podmínek je však nutné pro získání srovnatelných výsledků z různých měřících pracovišť.
Postupem času se ukazuje, že zavedení povinného zařazování výrobků do energetických tříd a jejich označování při prodeji je velmi účinným nástrojem pro snižování spotřeby výrobků. Při nákupech je totiž údaj o energetické třídě jedním z prioritních ukazatelů, podle kterých si výrobky vybíráme. To nutí výrobce k intenzivnímu vývoji v této oblasti. Zářným příkladem je oblast chlazení, kde se v poslední době snížila spotřeba natolik, že již musely být zavedeny dvě nové energetické třídy A+ a A++. Téměř všechny spotřebiče v domácím chlazení jsou totiž dnes zařazeny do skupiny A nebo lepší. Podobný vývoj zaznamenáváme i u ostatních spotřebičů označovaných energetickými štítky. Proto se připravuje další zásah do tohoto systému značeni.
Především u spotřebičů, které budeme používat dlouhou dobu, se vyplatí zakoupit přístroj s nižší spotřebou elektrické energie. Tím snížíme jeho provozní náklady, které mohou často za dobu životnosti několikanásobně převýšit pořizovací cenu přístroje a měly by tedy být důležitým vodítkem při výběru spotřebičů.
Články s podobnou tématikou:
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|