Docela jsem se zasmál, když jsem se o takovém přístroji dověděl a tak jsem byl opravdu zvědav co může dokázat robotický stroj Ecovacs Winbot W710 udělat s mými okny a především jak to udělá. S nějakou kvalitou mytí jsem moc nepočítal...
První pohled
Ještě než jsem rozbalil krabici s přístrojem, byl jsem překvapen poměrně vysokou váhou přístroje, který se má pohybovat po kolmé ploše okna. Po vybalení jsem se ubezpečil, že většinu váhy balíku má na svědomí opravdu přístroj, ke kterému je přibaleno velké množství šňůr. Přívodní kabel k napáječi, kabel s napáječem, prodlužovací kabel mezi napáječ a robot a konečně pružná bezpečnostní šňůra s oky na koncích. K přístroji byly přibaleny ještě 3 sady mikrovláknových utěrek, přísavka a dálkové ovládání. Samotný robot je zajímavější zespod, kde najdeme posouvací pásy, uprostřed dvojitý ovál přísavky, která drží jeho váhu na skle a místa pro přichycení přední a zadní mikrovláknové utěrky. K tomu všemu docela obsáhlý návod, který popisuje dost detailně přístroj i jeho funkce, bohužel se ale často informace i několikrát na různých místech opakují.
Příprava
Před použitím je třeba nabít akumulátory, které slouží jako pojistka, kdyby se přerušila dodávka energie do robotu. To netrvá dlouho, rozhodně méně než dvě hodiny, které zřejmě platí pro plně vybitý akumulátor. Pak je třeba přichytit bezpečnostní šňůru k přístroji (jeho přívodnímu kabelu) a přísavce přisáté na okně. Podle návodu je nutné ji použít, pokud Winbot pracuje nad úrovní terénu, což je vlastně vždy. Spíš se tím myslí práce na oknech v patrech, tam kde by mohlo dojít k nehodě, pokud by se přístroj z okna uvolnil.
Ecovacs Winbot W710 - příslušenství
Ovládání
Přístroj má na těle čtyři ovládací prvky. Hlavní vypínač zespodu, pod madlem přepínač režimů na kterém zapínáme nabíjení a provoz, na opačné straně madla páčku pro zrušení podtlaku při sundávání Winbotu z okna a tlačítko Start/Stop pro spuštění pohybu. Více funkcí najdeme na dálkovém ovládání, kde je možné přístroj řídit směrovými tlačítky, takže se při mytí nemusíme spoléhat na automat, ale můžeme řídit trasu Winbotu ručně, což se hodí například pro domytí více znečištěných míst. Důležitým tlačítkem dálkového ovládání je tlačítko pro jeho spárování s Winbotem, které využijete při prvním spuštění nebo po výměně baterií. Tlačítko reset slouží pro pokus o řešení některých chyb.
Jak pracuje
Systém čištění je vlastně jednoduchý. Přední utěrka navlhčí sklo, za ní je stěrací lišta, která nečistoty a vodu setře ještě před pohybovými pásy a vzadu utěrka jednak dolešťuje, ale hlavně suší sklo při couvání a otáčení. Podtlak přitom drží přístroj na okně. Roboticky řízený pohyb s trasou nahoru, poté po vrstevnicích až dolů a nakonec kolem celého rámu okna nic nevynechá, ale jen v případě, že je suchá zadní utěrka a přední není příliš mokrá. Po mokrém okně robot klouže a nemůže tak přesně řídit svoji trasu.
Ecovacs Winbot W710 - důležité věci jsou zespodu - uprostřed přísavka, po krajích pásy zajišťující pohyb po skle, vpředu a vzadu držáky na utěrky
Zkušenosti
Naprosto bez problému je přisátí Winbotu na okno. Podtlak je tak silný, že jsem si netroufl zabrat více, abych si neutrhl okenní tabuli a neudělal tak mytí okna zbytečným. Také rozhodně neplatí, že je třeba okna umývat množstvím vody. Podle návodu jsem navlhčil přední mikrovláknovou utěrku a zadní nechal suchou. Byla ale vlhká moc, což způsobilo, že Winbot po okně klouzal a nemohl se řádně pohybovat. Utěrku je třeba mít jen mírně vlhkou. I tak přístroj myje dobře. Okna, která jsem myl, nebyla myta asi rok. Mytí se má v takovém případě opakovat 2x až 3x a pochopitelně pokaždé vymýt utěrku. I když jsem to nečekal, pokud je přední utěrka jen navlhčená a zadní suchá, přístroj se pohybuje správně a i u tak špinavého okna trojnásobné mytí stačí. Nečekal jsem, že Winbot umyje okna až k rámu, což mu ale nedělá potíže, jen v rozích není umytí úplně dokonalé, což je ale pochopitelné.
Výrobci bych doporučil dodávat více zadních utěrek, protože se při práci namočí a pak je sklo vlhké, což způsobuje prokluzování pohybových pásů a nepřesnou trasu Winbotu. Po vyprání jsou utěrky vlhké, což vpředu nevadí, ale vzadu je to problém. Pokud jsou všechny utěrky mokré, nezbude než počkat s mytím oken až uschnou...
Hodnocení
Přichycení přístroje podtlakem na okně je i přes jeho vyšší hmotnost dokonalé, ale i tak je nutné poslechnout návod a hlavně tam, kde by při pádu mohl způsobit škodu nebo zranění, přístroj jistit šňůrou. Mytí oken Winbotem je překvapivě účinné, i když pochopitelně není úplně dokonalé. Pokud ale na okna pustíte Winbot častěji, budete mít okna stále perfektně čistá.
Technické parametry:
Robotický čistič oken Ecovacs Winbot W710
Minimální rozměry okna:
60 x 45 cm (šxv)
Příkon:
20 W
Maximální doba nabíjení:
2 hod
Napájení:
záložní litiový akumulátor 11,1 V 0,85 Ah, nabíječka a normální provoz 230V