|
Já robot
Snad každá dnešní domácnost má ve své výbavě robota. Nemyslím tím androidního sluhu, tak daleko technický rozvoj zatím nepokročil, ale kuchyňského robota, který je také zdatným pomocníkem.
Domácí práce, které naše maminky stály mnoho času a sil, zvládají moderní kuchyňské roboty bravurně a s lehkostí. Díky nejrůznějšímu přípojnému příslušenství zvládnou prakticky všechny myslitelné kuchyňské činnosti od strouhání, hnětení a mixování až po mletí kávy, masa nebo lisování ovoce.
Každý, kdo má v úmyslu zakoupit nový kuchyňský robot, si jistě klade otázku jaký by tento pomocník měl být.
Výkon
Pokud je vaším požadavkem, aby robot zvládal hnětení většího množství hustých těst, mletí masa nebo podobné náročné činnosti, je nutné vybírat přístroj s vyšším příkonem. S výkonem přístroje roste zpracovatelný objem hmoty. Pro zpracování 1,5 kg potravin stačí výkon 450 - 550 W, kdežto zpracovávat 3 kg potravin umí roboty s příkonem od 700 W.
Základní příslušenství
Od univerzálního domácího pomocníka, jakým by kuchyňský robot měl být, právem požadujeme, aby zvládal co nejširší spektrum kuchyňských činností. Proto výrobci dodávají k robotům širokou škálu příslušenství.
Vysoká mixovací nádoba s noži slouží k výrobě nápojů, ovocného pyré, majonéz a omáček. Někteří výrobci povolují i drcení ledu a mraženého ovoce. Mívá objem 1 - 2 litry.
Pracovní nádoba pro míchání, hnětení a zachytávání zpracovaných potravin se kombinuje s dalším příslušenstvím.
Šlehací metly a hnětací nástavce jsou běžným příslušenstvím, stejně jako nástavec na strouháni s několika kotouči. Zpravidla je dodáván kotouč pro jemné a hrubé strouhání i pro krouhání, naproti tomu kotouč pro výrobu hranolků, těsta na bramboráky nebo kotouč pro krájení na proužky vždy dodáván není. V základní výbavě najdete také nůž pro sekání a emulgátor.
Časté doplňky
Přestože řadě uživatelů základní vybavení postačí, dodávají výrobci k některým modelům další příslušenství, které podstatně rozšiřuje možnosti využití kuchyňských robotů. Pasírovací nástavec lis na citrusy a minidrtič jsou častějšími, naopak odšťavovač a mlýnek na maso méně častými doplňky.
K mlýnku na maso je opět řada dalších nástavců a doplňků, které mohou být dodávány. Například různě hrubé děrované kotouče, nástavce na plnění uzenářských výrobků, na stříkané pečivo, strouhání nebo lisování ovoce. Lis na ovoce může být dodáván jako samostatné příslušenství.
Pro mistry kuchaře
Pokud máte vaření jako svůj koníček, jistě přivítáte také příslušenství, které je dodáváno jen ojediněle, jako jsou mlýnky na olejová semena, kávu a kamenový mlýnek na obilí, případně strojek na výrobu zmrzliny. Ten se však již dnes neplní ledem, ale jeho část se dává před použitím do mrazničky. K některým kuchyňským robotům lze příslušenství dokupovat.
Ovládání a bezpečnost
Moderní roboty již také využívají elektronické řízení, které umožňuje přesné ovládání otáček a jejich regulaci, případně pulzní spouštění. Několik přepínatelných rychlostí nebo ovládání s displeji jsou již běžné, stejně jako funkce, které vám neumožní spustit přístroj bez nasazených krytů.
Mytí bez problémů
Časté výhrady k používání kuchyňských robotů se v minulosti týkaly složitého rozebírání a mytí nástavců. Dnes je však situace jiná. Rozložení nástavců je doslova dílem okamžiku a mytí všech částí pochopitelně s výjimkou té motorové a naprosto ojedinělého příslušenství je možné v myčce nádobí.
Pro magazín Inspirace EURONICS podzim 2004Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz
foto: Whirlpool, Miloš Chadt
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|