Pokud chceme zachovat co nelepší chuť, vitamíny a nevyplavit minerální látky, je ideální vařit při nízkých teplotách. Hrnec Tefal Mijot Cook umí vařit při teplotě 90 nebo 120°C. Vyzkouším jak chutnají jídla vařená při nízkých teplotách a zkusím připravit také některá jídla z přiložené kuchařky.
Obsah balení
V papírové krabici s potiskem najdete kromě přístroje a jeho keramické nádoby také návod, který doporučuji před použitím přístroje přečíst, i kuchařku se zajímavými recepty.
Nerezové tělo spotřebiče doplňuje zkosený ovládací panel se zeleně podsvíceným LCD displejem s velkými číslicemi. Prosklené víko je dobře těsněné se dvěma otvory pro unikající přetlak páry. Lze jej jednoduše sejmout pro omytí po každém vaření. Nenápadná nádobka umístěná v zadní části sbírá kondenzát, který sem protéká při otevření víka, takže je nutné ji po každém vaření vylít.
Jak funguje
Ovládání je více než jednoduché. Pomocí tlačítka Mode přepnete nižší nebo vyšší teplotu a tlačítky + a – nastavíte čas vaření. Pak už stačí jen stisknout start.
Z možností využití teploty 90 nebo 120°C vyplývá, že se nic nepřipálí a že nebude třeba cokoli míchat, ale také to, že bude nutné vařit déle. Proto je při teplotě 90°C možnost zvolit 4 – 20 hodin vaření a při teplotě 120°C od 2 do 10 hodin.
Nemusíte mít obavy ani z vychladnutí jídla, pokud se nestihnete vrátit domů před koncem vaření. Po ukončení doby vaření přístroj udržuje teplotu 70-75°C. To až do doby, která dělá v součtu s dobou vaření 24 hodin.
Asi vás napadne, kolik provoz takového přístroje stojí peněz. Vzhledem k nízkému odběru proudu pouhých 370 W není ani dlouhé vaření nákladné. Například při výrobě bůčkové pomazánky jsem nechal vařit na vyšší stupeň po dobu 5 hodin a podařilo se mi nechat přístroj ještě asi 15 minut dohřívat. Za celou dobu spotřeboval jen 1,132 kWh energie, což je asi 5,50 Kč.
Na displeji jsou kromě ubíhajícího času také symboly High, Low a Warm, které indikují vysokou a nízkou teplotu i režim udržování teploty. Tento symbol uvidíte pokud vaření již proběhlo a přístroj udržuje teplotu.
Vaření
První pokus bylo moje oblíbené jídlo – kuře na zelí. Musím doporučit abyste se nenechali strhnout úvahami o horším prohřátí díky nižší teplotě. Příprava po dobu 5 hodin při nižší teplotě se ukázala naprosto dostatečná. Maso se hezky rozpadává a chutě všech ingrediencí se perfektně spojily.
Průběh teplot i odběru energie při vaření polévky z kolene. Zřejmá je i funkce udržování teploty na konci obou grafů.
Protože miluji polévky, neopomenul jsem připravit polévku z uzeného kolene, 3 l vody asi 5 brambor, zeleniny a koření jsem připravoval zbytečně dlouho, tedy 6 hodin při nižší teplotě. Poté se aktivovala funkce dohřívání, což je patrné i na grafu.
Určitě by stačilo o hodinu, možná i dvě méně. Koleno se rozpadlo a kůžička byla až moc měkká, nicméně polévka se povedla. Chuť uzeného prolnula celý obsah a zelenina zůstala chutná a nerozvařená. Spotřeba 1,779 kWh není nijak vysoká i přes delší dobu přípravy.
Proto jsem zkusil polévku ještě jednou - 4 hodiny při vyšší teplotě. Tentokrát ze syrového kolena. Byla skvělá a snesla by ještě mírně kratší dobu vaření. Recept je na konci článku včetně grafu teploty a příkonu.
Podle přiložené kuchařky jsem připravil polský bigos, u kterého doporučuji dodržet návod.
Neopomenul jsem vyzkoušet i gulášek, kterému pozvolné dušení prospívá. I tento recept najdete na konci článku.
Hodnocení
Hrnec Tefal Mijot Cook je perfektní pro všechna jídla, která můžeme připravovat dušením. Díky nízkým teplotám můžeme věřit zachování maxima vitamínů a minerálních látek. Osobně nejvíce oceňuji to, že není třeba jídla míchat ani je hlídat, takže postačí vložit potraviny a jít třeba na procházku.
Na zadní stěně najdeme nádobku na kondenzát, kterou je nutné po každém vaření vylít.
Jídlo je po návratu teplé i když se vrátíme dlouho po ukončení vaření. Na všech jídlech jsem si pochutnal, jen jsem zpočátku volil zbytečně dlouhé časy, takže jídla byla sice chutná, ale trochu více rozvařená než bylo třeba. To je však chyba moje, nikoli přístroje, který pracoval naprosto bezvadně.
Údržba spočívá v umytí keramické nádoby, víka a vyprázdnění nádobky na kondenzát, což je jednoduché.
Vyzkoušené recepty
Mimo recepty, které najdete v kuchařce přiložené u přístroje jsem zkusil vařit i pár vlastních.
Polévka z kolene
Vepřové koleno uzené – 1 kg
Voda – 3l
krupky – asi 15 dkg předem oprané
cibule – oloupaná cela rozkrojená na poloviny
česnek – 6 celých stroužků
koření – bobkový list, nové koření, pepř celý
sůl
Všechny ingredience jsem vložil do hrnce a vařil na nižší teplotu (90°C Low) 6 hodin. Protože jsem vařil přes noc, přístroj udržoval teplotu 70°C ještě dvě hodiny, než jsem jej vypnul. Spotřeba 1,492 kWh včetně dvou hodin udržování teploty.
Guláš
hovězí kliška – 1 kg
voda – 300 ml
brambory – 2 větší nakrájené na větší kousky
cibule – asi 0,8 kg
česnek – 6 stroužků rozmačkaných
paprika červená – 2ks rozkrájené na proužky
rajský protlak - asi 100 g
olej – 2 lžíce
paprika červená mletá – 3 lžíce
majoránka – 1 lžíce
mouka hladká – 2 lžíce
sůl, pepř
Všechny ingredience jsem vložil do hrnce, zamíchal a připravoval na vyšší teplotu (High) 4 hodiny. Spotřeba 1,316 kWh
Bůčková pomazánka
buček – 1kg nakrájet na kostky
voda – 1 dl
česnek – 6 stroužků nebo víc podle chuti
sůl, případně koření
Vařit na vyšší stupeň (High)4 až 5 hodin – účelem je rozvařit ingredience. Které po částečném vychladnutí naplníme do sklenic. V chladničce pak vydrží dlouho, protože sádlo, které vyplave na povrch obsah zakonzervuje.
Kuře na zelí
kuře – 1 kg nejlépe nohy nebo špalíčky
kysané zelí – 1 kg dát pod i nad kuře vrstvu
smetana na vaření – 1 kelímek vylít nahoru
Vařit na stupeň Low 4 až 5 hodin. Spotřeba 1,603 kWh za 8 hodin včetně udržování teploty.
Technické údaje
Tefal SD 500030 MIJOT' COOK
příkon naměřený / udávaný:
366 W / 320 – 380 W
teploty:
90 a 120°C
časy vaření:
2- 10 hodin a 4-20 hodin
objem hrnce:
5,7 l
cena:
3.496 Kč
cena náhradní nádoby:
899,00 Kč
Pro časopis Inspirace EURONICS č.1 / 2012 Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz