Pokud jste se pozastavili nad tímto nezvyklým nápadem, máte pravdu. V mikrovlnné troubě chléb nikdo nepeče, pokud nepočítáme kynutí těsta a pečení pomocí horkovzdušných funkcí. Mikovlnka Electrolux EMC2895OS je ale kombinována s domácí pekárnou chleba a proto jsem byl zvědav, jak se bude přístroj chovat zejména ve srovnání s domácími pekárnami, které jsme již v minulých číslech testovali. Mikrovlnná trouba využívá také horkovzdušný ohřev a gril, což z ní dělá velmi univerzální přístroj.
Co jsme si přinesli
V krabici najdete společně s přístrojem obvyklé vybavení pro mikrovlnný ohřev. Skleněný talíř, kruh s kolečky po kterém se pohybuje a středový trn, který talíř pohání. Pro grilování je určen vysoký rošt se silikonovými návleky na nožičkách. Navíc je zde nádoba pro pečení chleba a její lopatka, odměrky na tekutiny i kvasnice a háček určený k vytahování lopatky zapečené do chleba. Krom toho je přístroj vybaven návody v řadě jazyků a pochopitelně nechybí ani čeština a slovenština. Na 34 stranách českého návodu je popsáno vše, co přístroj umí, včetně pokynů pro bezpečnost a čištění, psaný srozumitelnou češtinou bez faktických chyb, zato s docela úsměvnými jazykovými chybami, které svědčí o jeho vzniku v zahraničí.
Ovládání a funkce
Ovládací panel se sedmi tlačítky, otočným ovladačem a displejem s mnoha symboly dává na první pohled tušit široké možnosti přístroje. Určitě nepoužívanější funkcí bude rychlé nastavení 100% výkonu mikrovln tlačítkem start. Po každém jeho stisku se přímo aktivuje 30 sekund času, tedy pokud chceme ohřívat na plný výkon 1,5 minuty, stačí stisknout 3x tlačítko start. Stejný postup funguje pro přidání 30 sekund času i pokud právě trouba pracuje libovolně nastaveným způsobem ohřevu, což ale neplatí u automatických programů a více stupňového vaření.
Mikovlnka Electrolux EMC2895OS včetně příslušenství pro pečení chleba
Výkon mikrovlnného ohřevu lze nastavit v pěti stupních od 10 do 100% a stejně jako další způsoby příprav pokrmů, nastavit čas přípravy do 95 minut, což je naprosto dostačující.
Při grilování máme možnost nastavení času přípravy. Pro grilování menších potravin je výhodné použít grilovací rošt, který přiblíží potravinu ke zdroji tepla.
Horkovzdušný ohřev umožňuje širokou škálu příprav pokrmů jako v horkovzdušné troubě. Od pečení mas, přípravy příloh až po pečení moučníků. Stejně jako u jiných horkovzdušných přístrojů je vhodné i zde snížit teplotu přípravy pokrmů zhruba o 20°C. Nastavit můžeme teplotu pečení od 140 do 230°C, což je trochu škoda, protože při možnosti nastavení nižších teplot by se přístroj dal využít i pro sušení a udržování teploty potravin. Naopak za užitečné rozšíření možností považuji funkci předehřevu na stanovenou teplotu. Po jejím dosažení přístroj upozorní na připravenost ke vložení pečených potravin.
Nastavení kombinací všech tří způsobů pečení vypadá na první pohled trochu nepřehledně, protože je signalizováno na displeji jako C1 až C4, ale současně s touto indikací se rozsvěcují symboly, které představují jednotlivé druhy ohřevu, což poskytuje přehled o právě nastavené funkci.
Velmi užitečné jsou přednastavené automatické programy, které zvolíme přímo otočným ovladačem. Poté zadáme hmotnost pokrmu a stiskem tlačítka start přípravu spustíme. Význam jejich označení A1 až A10 musíme rozklíčovat podle návodu. Poskytuje možnost přípravy všech nejčastějších pokrmů (brambory, maso, zelenina, ryby, těstoviny, polévka, koláč, pizza, kuře a ohřev s nastavením hmotnosti potravin).
Abychom si mohli užít čerstvého pokrmu ihned při příchodu domů nebo ráno když vstaneme, lze využít přednastavení času začátku přípravy. To předpokládá nastavení správného času hodin přístroje. Po kompletním navolení přípravy pokrmu pak postačí místo tlačítka start stisknout odložený start a nastavit čas spuštění. Problém ale nastane, pokud dojde k přerušení dodávky energie, protože trouba si čas po výpadku nepamatuje a je tedy nutné jej nastavit znovu.
Pečení nejen chleba
Pro použití trouby jako pekárny chleba je nutné vyjmout skleněný talíř, kruh s kolečky a středový poháněcí trn. Do pečící nádoby nesmíme zapomenout vložit míchací lopatku a pak již je vše připraveno na vložení surovin pro výrobu chleba. Doporučuji dodržet pořadí vkládání surovin. Důležité je zejména to, aby se droždí vkládalo co nejdál od vody a soli. Sůl v koncentrované podobě by ve droždí zabila kvasinky a voda by naopak způsobila předčasné kvašení v případě odloženého startu. Pro správnou funkci kvasnic je vhodné používat vlažnou vodu, protože studená zpomaluje jejich růst a příliš teplá kvasinky zničí.
Hotový domácí kmínový chléb chutnal perfektně
K dispozici je 6 programů pro různé druhy chleba, z toho jeden pro výrobu těsta na rohlíky nebo pizzu.
Testy
Rychlý ohřev, který budeme zřejmě využívat velmi často, ohřeje 0,5 litrů vody za 30 sekund z 16°C na 25°C. Stejný test s 0,2 litry vody ji ohřeje ze 16 na 33°C.
U pečení chleba nás bude zajímat spotřeba proudu, abychom mohli odhadnout, zda se domácí chléb vyplatí. Proto jsem vyzkoušel na programu B1 pro bílý chléb upéct 1 kg pecen se zhnědnutím na nejvyšší stupeň 3. Přístroj ukázal spotřebu 1,02 kWh, což je při ceně 4 Kč/kWh asi 4,10 Kč.
Z automatických programů budeme často používat A2 na kterém jsem uvařil 652 g brambor. Ze tří možnosti nastavení pro různé váhy brambor jsem využil tu nejvyšší pro zhruba 690 g. V návodu není uvedeno doporučené rozpětí hmotnosti, ale přibližné hmotnosti k jednotlivým nastavením (230 g, 460 g, 690 g). Předpokládám, že se jedná o střední hodnoty. Brambory nebyly tvrdé ani rozvařené.
Rozmrazování jsem zkusil na víc než půl kile masa. Nastavení D1 umožňuje nastavit hmotnost pokrmu, který rozmrazuje. S hmotností 540 g si poradí za 11,5 minuty velmi dobře. Povrch masa je jen mírně teplý a vnitřek dobře povolený.
Příklady použití mikrovlnné trouby a spotřeby energie
potravina
chléb 1 kg
brambory 652 g
vepřové maso zmrazené 538g
způsob ohřevu
program B1, zhnědnutí 3
program A2, stupeň 3
rozmrazování D1, 540 g
spotřeba
1,02 kWh
0,24 kWh
0,09 kWh
Hodnocení
Po zhruba měsíčním používání jsem byl s mikrovlnnou troubou spokojen. Zejména možnost přípravy vlastního slaného i sladkého pečiva jsem dost využíval. Přístroj při automatických programech vždy splnil úkol dobře. Drobnou výhradu mám k zapomínání času při výpadku energie. Na ovládání s číselným označením jsem si rychle zvykl, ale připouštím, že může zpočátku působit trochu nekomfortně. Díky velmi dobrým výsledkům a široké funkčnosti vám mohu přístroj doporučit.
Technické údaje Electrolux EMC 28950 S
příkon mikrovlnka; gril; horkovzduch:
900 W; 1 100 W; 1 400 + 1 100 W
objem; průměr talíře:
28 litrů; 315 mm
rozměry vnitřní (švh):
332 x 230 x 340 mm
rozměry vnější (švh); hmotnost:
530 x 320 x 467 mm; 22,5 kg
počet programů pekárny / stupňů zhnědnutí:
6 programů / 3 stupně
hmotnost chleba:
800 g; 1000 g; 1200 g
doporučená maloobchodní cena:
8.990 Kč
Pro časopis Inspirace EURONICS č.2 / 2011 Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz