| Odvápnění potřebují všechny přístroje, které ohřívají vodu. Při jejím ohřevu se na topných tělesech vysráží zejména zásadité vápenaté sloučeniny. Proto k jejich odvápňování využíváme kyseliny. |
Odvápňování octem
Mám starší překapávač a mám pocit, že příprava kávy trvá v poslední době delší dobu. Kamarádka mi poradila, že jej mám odvápnit. Jak to mám udělat a čím? Mohu použít ocet?
Ano, vaše kamarádka odhadla správně nejpravděpodobnější příčinu problému. Odvápňování se týká nejen varných konvic, kde vápenaté usazeniny přímo vidíme, ale také překapávacích kávovarů, espres a dalších přístrojích ohřívajících vodu.
Ocet je častý prostředek používaný pro odvápňování a ve většině případů lze použít, pokud vám nevadí zápach, který vydává a jeho vyšší agresivita vůči některým povrchovým úpravám topných spirál. Osobně spíše doporučuji potravinářskou kyselinu citronovou, která nepáchne a je méně agresivní. Navíc ji často obsahuji i prodávané přípravky na odstraňování vodního kamene, které "doporučují" přímo výrobci spotřebičů.
Při odvápňování ve 2 dcl vody rozpusťte jednu až dvě kávové lžičky kyseliny citronové. Vodu nalijte do varné konvice, překapávače nebo espresa a přístroj zapněte. U konvice a překapávače přístroj vypněte po chvilce provozu a počkejte zhruba 10 minut. Pak postup zopakujte. U pákového espresa musíte počkat na úplné zahřátí přístroje a spustit výrobu espresa bez kávy. V případě automatických kávovarů bych raději volil pravidelné odvápňování v intervalech určených přístrojem, a pomocí originálního odvápnovacího prostředku.
Pro časopis Inspirace EURONICS č.1 / 2011 Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz
Články s podobnou tématikou:
|