Energetické štítky – užitečná mánie EU
I když nejsme vždy nadšení z různých direktiv, které nám přináší členství v Evropské unii, musíme si přiznat, že díky povinnému štítkování elektrických přístrojů pro domácnosti došlo k jejich rychlému vývoji směrem k úsporám energie. Od roku 2001, kdy bylo povinné štítkování zavedeno, přišli výrobci s podstatným snížením spotřeby u všech sledovaných výrobků. Nejvíce se tento trend projevil u chladících zařízení. To mělo za následek přidání dalších dvou energetických tříd pro chlazení - A+ a A++. Dnes se opět dostáváme do situace, kdy je na trhu v řadě označovaných druhů výrobků velká část zařazena do energetické třídy A. Příkladem mohou být pračky nebo myčky nádobí, u kterých výrobci používají různá zatím EU neschválená označení, například A++ nebo A – 30%, která dosud neměla jednotný způsob stanovování.
To jsou důvody, které vedou k připravované úpravě označování energetických tříd a k rozšíření počtu skupin povinně označovaných výrobků. Novou směrnici EU musíme přijmout nejpozději do 20.6.2011. Hlavní změnou bude postupné zrušení skupin E, F a G na energetickém štítku a jejich nahrazení skupinami A+, A++ a A+++ u sledovaných výrobků. Tím se opět odliší úsporné přístroje od méně úsporných. Navíc je stanovena povinnost každého státu EU tyto směny sledovat, dokumentovat a pravidelně předkládat zprávu o dodržování směrnice o energetickém štítkování.
Odpůrci této úpravy argumentují nejasností označování, které například u chladniček znamená, že každý výrobek bude označen písmenem A, rozdíl bude jen v počtu znamének +. Podobná situace může vzniknout i u dalších spotřebičů. Rozlišení přímo na energetickém štítku barvami bude názornější. Třída A posune dolů na žlutou pozici a tmavě zelenou získá třída A+++. Pokud bude na štítku uvedeno více než 7 možných tříd, bude sedmá a další třída označena červenou barvou.
Začíná povinné štítkování budov, u kterých se sleduje spotřeba energie pro vytápění, osvětlení ohřev teplé vody nebo klimatizaci na 1m2 podlahové plochy. Do budoucna nás čeká štítkování u automobilů, ale průmyslových zařízení pro chlazení, vaření, motory, nebo dokonce označování palivové účinnosti u pneumatik. Novinkou také bude povinnost uvádění energetické třídy při reklamách na výrobky. A v roce 2014 se chystá další revize tohoto systému.
To však není jediné opatření, které vede k úsporám energií. Asi všichni víme o zákazu prodeje klasických žárovek, se které mají do roku 2012 zcela zmizet z obchodů, ale podobné zákazy již platí i u chlazení – od července 2010 na výrobky v energetické třídě B a horší, nebo pro televizory, kde platí limit maximální spotřeby, který se bude dále snižovat v roce 2012 a 2014. Podobná pravidla byla EU přijata v souvislosti s energetickou účinností motorů a čerpadel.
Opatření pro úsporu energií se dotknou také spotřebičů, které zdánlivě velký vliv nemají. Mám na mysli přístroje s malou spotřebou energie jako jsou nabíječky, set-top boxy, DVD a další elektronika, která bude muset splňovat pravidla pro příkon jak v zapnutém, tak i ve tzv. StandBy stavu, kdy čekají na spuštění pomocí dálkového ovládání.
Ani to ale není vše. EU připravuje také směrnice pro používání sprchových hlavic v koupelnách, vodovodní baterie, okna, dveře a další „zdroje plýtvání energiemi“. Takže zanedlouho opět zjistíme co dalšího ještě štítkování čeká.
Pro časopis Inspirace EURONICS č.6 / 2010Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz foto: Miloš Chadt
Články s podobnou tématikou:
|