Drobnosti nejen pro kuchyň
Občas potřebujeme obnovit vybavení kuchyně, proto se poohlížíme po nějakém drobném pomocníkovi při vaření. V nabídce obchodů najdeme nepřeberné množství přístrojů ke kterým se pokusím dát několik rad pro nákup. A protože peníze jsou dnes více než jindy důležité, vytvoříme si také představu o cenových relacích.
Univerzální roboti
Nabídka kuchyňských robotů je velmi široká. Začíná malými strojky, které pořídíte za cenu zhruba od tisícikoruny. Ty jsou zpravidla určeny k mixování pomocí vysoké nádoby mixéru, strouhání a krájení, což provádí pomocí výměnných kotoučů ve strouhacím nástavci a míchání, hnětení, šlehání, které probíhá v ákladní nádobě pomocí šlehacích metel nebo háků. Podstatnou nevýhodou levných modelů je pohon s malým příkonem (300 – 400 W), který s sebou nese zpracování malého množství potravin, zejména při hnětení a nemožnost dokupování dalšího příslušenství. Například dokoupení mlýnku na maso je nemožné zejména z důvodu nízkého výkonu motoru.
V cenách nad 2.000 Kč jsou nabízeny roboty s příkonem od 500 W, které mohou využívat vyššího výkonu jak ke zpracování většího množství potravin, ale i k různým náročnějším činnostem. Závisí vždy také na konstrukci přístroje jak umí zužitkovat sílu dodávanou motorem. Proto také přístroje vyšších cenových hladin mají více pohonných vývodů, ke kterým se připojuje příslušenství podle toho, zda potřebuje pracovat s vyššími otáčkami nebo vyšší silou.
Dvě základní konstrukce
Kdo se již o nabídku kuchyňských robotů zajímal, jistě našel dva typy konstrukce těchto přístrojů. Konstrukce s pohonem zespodu, kdy na pohon nasazujeme nádobu se středovým sloupkem uvnitř kterého prochází pohonná hřídel a teprve na ni nasazujeme nářadí, se vyskytuje ve všech cenových relacích. Nevýhodu, kterou občas pocítíte, způsobuje středový sloupek, který ubírá prostor v nádobě a způsobuje její složitější ruční mytí.
Konstrukce s pohonem pomocí sklopného ramene má zpravidla tři pohonné vývody, přičemž do spodního se vkládají metly nebo šlehací háky a horní slouží pro připojování příslušenství, které potřebuje vyšší sílu a zadní pro vyšší rychlost. Uvnitř sklopného ramene se skrývá nejen motor, ale také převody pro všechny pohonné vývody. Pohon metel může provádět dva pohyby, kdy otáčí metlou kolem její osy a současně ji kruhově nebo elipticky vychyluje po dně nádoby.
Pokud chcete udělat svým dárkem radost i do budoucna, je vhodné myslet na možnosti dokupování příslušenství, které rozšíří použití robotu na další užitečné činnosti. Proto je vhodné přesvědčit se při koupi co všechno výrobce ke kupovanému modelu nabízí. Možnosti jsou široké, od mlýnku na maso, průběhových kráječů a struhadel, přes lisy na ovoce a citrusy, odšťavňovače, mlýnky na mák, ořechy nebo obilí až po strojky na zmrzlinu a nástavce na výrobu těstovin.
Kráječe a elektrické nože
Dárkem pro větší rodinu nebo někoho kdo rád vyrábí obložené mísy, chlebíčky či jiné výrobky studené kuchyně bude kráječ potravin. Ten pořídíte již od ceny 700 Kč, což ale znamená provedení v plastu, které díky nižší tuhosti konstrukce nebude krájet zcela přesně a zpravidla slabší motor nemusí vždy umožňovat krájení tvrdých sýrů. Pevnější kovová konstrukce, zejména nastavitelné desky kráječe, vede řez přesněji, ale najdeme ji až u výrobků nad 2.500 Kč.
Podobným přístrojem je elektrický nůž, který může být výhodným pomocníkem pro přesné krájení horkých mas, nebo naopak zmrzlých potravin. K tomu musí být ale vybaven speciálními noži. Osobně tento výrobek považuji za již překonaný širokou nabídkou profesionálních ručních nožů, které se podstatně lépe čistí.
Sekáčky a mixéry
Pro rychlé posekání nebo umixování menších množství potravin jsou perfektními pomocníky různé ponorné mixéry s příslušenstvím. Základní model ponorného mixéru, seženete již od 500 Kč. Je ale zpravidla v provedení s plastovou nohou, u kterého se nedoporučuje použití na horké potraviny. Přístroj s kovovým nástavcem je minimálně o 200 Kč dražší. I zde za vyšší cenu získáte buď výkonnější motor, nebo další příslušenství. Od ceny 1.000 Kč začínají být tyčové mixéry vybavené sekáčky na potraviny a oříšky, metličkami pro šlehání. Dalším vybavením mohou být struhadla, nebo speciální vybavení pro vakuové ukládání potravin. To už jsme ale na cenách nad 3.000 Kč.
Obdobnými přístroji jsou šlehače, které obdržíme v základním provedení za asi 500 Kč vybavené šlehacími a hnětacími metlami. I zde je zhruba 1.000 Kč hranicí od které se začíná objevovat v příslušenství navíc tyčový mixovací nástavec a jen o málo vyšší cenu zaplatíte za komplet včetně speciální otočné nádoby, která je poháněná převodem ze šlehače. Zajímavými nápady v této kategorii je přístroj s integrovanou váhou potravin v otočném stojanu nebo nádobou se struhadly, které pořídíte v cenách nad 3.000 Kč.
Samostatné mixéry s rotačními noži na dně nádoby jsou sice velmi jednoúčelová zařízení, ale pro častou přípravu koktejlů nebo omáček se hodí. Pořídíte je od ceny mírně pod 1.000 Kč. Zde je výhodná vlastnost drcení ledu, která vyžaduje zejména výkonnější motor a přizpůsobený nůž.
Odšťavňování a lisování šťáv
Odstředivý odšťavňovač potěší milovníky zdravé výživy, protože umí připravit rychle šťávu z většiny ovoce. Poradí si i s měkčími peckami například z jablek, ale tvrdé pecky (švestka, třešeň) je nutné před odšťavněním odstranit. Zpracuje také citrusové plody, i když pro ně není nejvhodnějším nástrojem. Nejlevnější přístroj zakoupíte pod 1.000 Kč. Je třeba počítat s tím, že v odpadu vždy zůstává zbytek šťávy, proto jej lze využít například do buchet. Odšťavnění je tím účinnější, čím vyšší jsou otáčky a průměr sítka. Z toho důvodu je důležitý i příkon motoru, protože silnější motor méně sníží otáčky při zatížení.
Speciálně pro citrusy je určen jednoduchý přístroj na jehož odšťavňovací kužel natlačíme rozpůlený citrusový plod a ten otáčením vymačká jeho šťávu. Nejlevnější pořídíte za asi 300 Kč, zpravidla se dvěma velikostmi odšťavňovacích kuželů. Dražší modely se liší zejména provedením a použitými materiály.
Šnekové lisy na ovoce, které nechávají opravdu suché zbytky známe spíše v litinovém provedení na ruční pohon a jako příslušenství kuchyňských robotů. Výjimečně se objeví i jako samostatné přístroje, stejně jako zubové odšťavňovače, které se k nám téměř nedováží.
Mikrovlny
K drobným domácím pomocníkům můžeme počítat i mini trouby, grily a mikrovlnné trouby.
Nejlevnější mikrovlnnou troubu pořídíme již od necelých 1.500 Kč, což je cena za nejzákladnější model s pouze mikrovlnným ohřevem a malým prostorem pro ohřev mezi 16 a 19 litry. Toto provedení se hodí nejvíce k ohřívání pokrmů a nápojů případně k jednoduchému vaření či rozmrazování. Více možností poskytují modely vybavené elektronikou a grilem. Nabízejí možnosti programových automatik, odložení času vaření nebo dětských pojistek a prostor 18 až 23 litrů. Zakoupíte je již za cenu okolo 2.500 Kč.
Kombinace s grilem a horkovzdušným ohřevem již poskytuje širší možnosti než klasická trouba, ovšem v podstatně menším prostoru (do 31 litrů), což z ní dělá vhodnou náhradu pečící trouby pro osaměle žijící lidi a úsporný spotřebič. Vyhřátí menšího prostoru spotřebuje logicky méně energie a ohřev mikrovlnami je účinnější. Za cenu od 3.500 Kč pořídíte takový přístroj s minimálním vybavením, s vyšší cenou je však vybavení užitečnější. Můžete využívat například parní příslušenství se speciálními programy, pánve pro smažení a intenzivní spodní ohřev (Crisp, Panacrunch), či příslušenství pro pečení moučníků a chleba, nahrazující domácí pekárnu. Za takový přístroj zaplatíte nad 7.000 Kč.
Mini trouby a grilyOdšťavňování a lisování šťáv
Speciálně pro malé domácnosti byla určena stolní trouba, která kopíruje vlastnosti pečící trouby, ale je častěji vybavena otočným rožněm a doplněna litinovými plotýnkami, které jsou však v dnešní době již hodně zastaralé. Navíc zatím nepodléhají povinnému štítkování, proto je vývoj ještě čeká. Speciálně u přístrojů s otočným rožněm bych uvítal ještě systémy pro snadnější čištění nebo pyrolýzu, která by mohla být námětem pro výrobce do budoucna. Cenová relace je 2.000 - 10.000 Kč.
Zdravá příprava masa bez tuku, opékání zeleniny, příprava různých špízů a podobných pokrmů na grilu se nejvíce podobá přípravám na ohni nebo rozpálených kamenech za které dýchá romantika posezení s přáteli v přírodě. Oblibu grilů potvrzují i výrobci širokým sortimentem těchto výrobků. Klasické grily se spodním ohřevem a nezakrytou spirálou sice ještě zakoupíme za ceny 1.000 – 2.000 Kč, ale větší oblibě se oprávněně těší deskové grily s nepřilnavým povrchem, které zamezují odkapávání a spalování odkapávajícího tuku (1.000 – 2.500 Kč). Grily se dvěma deskami umožňují v otevřeném stavu využití spodního ohřevu, zavřené grilují rychle z obou stran, nebo mohou vytvořit mezeru mezi deskami pro gratinování. Pořídíte je od 1.500 Kč.
Raclette grily jsou určeny speciálně pro opékání nejen masa a zapékání se sýrem, ale fantazii se meze nekladou. Mají zpravidla 6 - 8 pánviček což je perfektní pro občerstvení při posezení s příteli. A ceny? Zpravidla 1.500 až 3.500 Kč.
Domácí chléb je pochoutka
To mluvím z vlastní zkušenosti, protože jsem testoval několik pekáren vždy asi měsíc a vlastní chléb mi chutnal. Myslím, že takový přístroj potěší každého. Pekárny fungují s minimem práce perfektně. Při výběru zvažte hlavně maximální hmotnost chleba, kterou pekárna dovede a programové vybavení. Užitečné mohou být programy na marmelády, kaše nebo druhé (kulaté) pečící nádoby na moučníky. Jednoduché pekárny s malou hmotností chleba koupíte už od 1.800 Kč, na nejdražší, s automatickým přidáváním rozinek oříšků a dalších pochutin, si připravte i přes 5.000 Kč.
Varné konvice a úspory
Asi nejvíce modelů lišících se hlavně tvarem a použitými materiály přinášejí varné konvice. Oproti ohřevu na sporáku jsou úspornější díky přímému kontaktu vody s topnou deskou ve dne konvice, díky kterému odpadají ztráty při přenosu tepla. Pořídíte je již od 400 Kč v plastovém provedení, ale již od 700 Kč také v nerezu. Ještě úspornější mohou být konvice s nastavením teploty v případě, že vaříte vodu na čaj nebo instantní nápoje. Levnější modely (od 1.200 Kč) přepínají dvě teploty, elektronicky řízené modely (od 2.000 Kč) mohou nastavovat teplotu přesně v širokém rozsahu.
Zde upozorním i na přístroj Quick-Hot, který se varné konvici nepodobá, i když plní stejný účel. Ten spoří energii tím, že ohřívá jen nutné množství vody pomocí průtokového ohřívače tak rychle, že horká voda začne vytékat již 3 sekundy po spuštění.
Vůně kávy potěší
Vděčným dárkem se může stát přístroj na vaření kávy, ať už půjde „jen o obyčejný“ kávovar – překapávač, který pořídíte za ceny od 700 do asi 4.000 Kč za designové modely s časováním a termokonvicí. Takovou střední třídou jsou páková espressa (1.000 až 8.000 Kč), která vyžadují obsluhu, tedy naplnění držáku kávou a jeho vyprázdnění, případně občasné odvápnění.
Nejmodernějším přístrojem jsou pak automatická espressa (12.000 až 55.000 Kč), která si sama kávu nadávkují a podle přání vytvoří espresso, cappucino nebo late bez přispění obsluhy. Na té je jen doplnění zrnkové kávy do zásobníku, vyprázdnění zásobníku na využitou kávu a občasné spuštění odvápnění o které si přístroj sám řekne.
Speciální kategorií jsou stále oblíbenější kávovary na kapsle, ve kterých se skrývá káva se zaručenou stálou kvalitou. Kapsle umožňují přímo vyrábět řadu nápojů – různé druhy espresso, cappucino, late a dalších káv s příchutěmi. Výhodou je téměř bezpracná obsluha a nízká cena přístroje (1.700 až 4.500 Kč), nevýhodou poměrně drahé kapsle s nápoji (okolo 8 Kč pro kávu, 16 Kč pro Latte Macchiatto).
Dětem pro radost
Cukrovou vatu jistě znáte z poutí, ale víte že existuje i její malý výrobník do domácností? Nejde sice o běžný přístroj, ale několik výrobců jej k nám dováží za cenu mírně nad 1.000 Kč. Použít v něm můžete běžný i obarvený cukr.
Snem asi každého dítěte je čokoládová fontána, ve které proudí tekutá čokoláda. Může do ní namáčet kousky ovoce nebo sladkosti a dělat si tak čokoládové fondue. Pořídit ji můžete již od 1.000 Kč a za asi 2.400 Kč můžete mít i přístroj, který má fontánu dělenou a současně v ní může proudit bílá i hnědá čokoláda. Myslím, že je to sen nejen dětí.
Mít v létě vždy po ruce domácí zmrzlinu umožní domácí strojky, které pracují buď s ledem (1.000 až 3.500 Kč), námrazovými vložkami, nebo dokonce mají vlastní chladící okruh. Ty pořídíte v cenové relaci od 6.000 do 16.000 Kč, zato v nejdražších modelech můžete zmrazovat dva litrové kontejnery se zmrzlinou naráz.
Také domácí popcornovač jistě potěší nejen děti. Speciální kukuřice se v něm ohřívá proudem horkého vzduchu a jakmile zvětší svůj objem, je vzduchem odnesena do připravené misky. Přístroj zakoupíte již od 600 Kč.
Nakonec jen doporučení k nákupům. Nenakupujte spotřebiče ve spěchu a pro nákup volte osvědčené kamenné obchody, kde vám s nákupem poradí odborníci. Neproškolený personál na kamenném obchodě nebo zavádějící či nedostatečné informace na internetu signalizují nezájem o zákazníka.
Články s podobnou tématikou:
|