|
Péče (nejen) o dámské tělo
Když jsem dostal toto téma, donutilo mne k zamyšlení nad přístroji ryze pro ženy. Které přístroje jsou využívány výhradně ženami? Fén, kulma, žehlička na vlasy? Fén občas použiji i já a znám muže, kteří si rovnají vlasy žehličkou, takže to asi výhradní dámské přístroje nebudou. Epilátory a holicí strojky na tělo? Také chyba lávky. Dnešní ideál mladého muže na sobě nemá chloupek, takže existují i holicí strojky na tělo pro muže (které se od těch dámských liší vlastně jen barvou) a zase vím i o mužích, kteří dámské epilační strojky používají nebo chodí na epilaci do kosmetických salónů. Dříve bychom se divili, dnes móda velí jinak. Z této úvahy mi ale vychází, že strojků využívaných výhradně ženami je velmi málo a proto jsem se rozhodl, že budu psát také o přístrojích, které pro péči o tělo využívají jak ženy tak i muži.
Pryč s chloupky
Hygiena je důležitá a ať se nám to líbí nebo ne, v ochlupení se drží pot, který se zde rychle rozkládá a způsobuje nepříjemné zápachy. Proto je dnes již hygienickým standardem vyholené ochlupení minimálně v oblasti podpaží i u mužů. Pro odstraňování chloupků byly vyvinuty různé postupy, jako epilace voskem, cukrovou pastou, pomocí krémů a pochopitelně pomocí strojků o kterých bude řeč. Epilace rozhodně není a zřejmě nikdy nebude příjemná, ale to poskytuje výrobcům námět na vylepšování epilačních strojků.
Epilátory pracují na principu kotoučů nebo pinzet, které rotují tak, že se vždy v přední části dotknou a v zadní oddálí. Chloupky, které se dostanou mezi ně jsou tak sevřeny a vytrženy. Z tohoto principu vyplývá, že nejvhodnější délka chloupků pro vytrhávání je zhruba do 4 mm. Delší chloupky nemusí být zachyceny u povrchu kůže, což sníží účinnost epilace a zintenzivní nepříjemné pocity. Příliš dlouhé chloupky se také mohou zamotat do epilačních kotoučků a způsobit jejich nefunkčnost.
S nepříjemnými pocity se epilátory snaží vyrovnat pomocí různých technik. Napnutí kůže v okolí epilace zajistí různé mřížky a napínací udělátka na hlavách epilátorů. Masážní kolečka a výstupky přímo na epilační hlavě spoléhají na znecitlivění pokožky masáží v místech epilace, což může být prováděno také pomocí vibrací nebo „naklepávání“ pokožky před epilací. Další metodou je zchlazení pokožky před epilací. K tomu může sloužit chladící rukavice nebo nástavec, které se před epilací připraví v mrazničce. Zřejmě funguje také metoda zahřátí pokožky v teplé vodě před epilací, která může být díky některým vodotěsným přístrojům prováděna i ve vaně nebo sprše. Platí ale, že jsme rozdílní a tak metoda se kterou je někdo spokojen, druhému nefunguje. Každý má jiný práh bolesti a pochopitelně i jinak rostlé chloupky.
Početná skupina epilátorů od středních cenových relací nabízí výměnné nástavce případně celé hlavy, které slouží k jemnější epilaci pro citlivější oblasti podpaží nebo třísel pomocí omezení šířky záběru strojku, ale také peelingové hlavy pro ošetření kůže mezi depilacemi, což má zabránit zarůstání chloupků. Vítaným nástavcem pro ty, kteří na epilaci citlivých míst nemají odvahu, bude také holicí hlava. Zejména u dražších přístrojů se mohou vyskytnout i další hlavy, jako například hlava pro odstraňování ztvrdlé pokožky epilátoru Panasonic ES-WD42.
Způsob napájení se může zdát nedůležitý, ale připojení na kabel způsobuje nejen méně pohodlné použití, tyto přístroje nejsou omyvatelné ani vodotěsné, protože předpisy by stejně nedovolily je namočit. Dražší přístroje s akumulátory tedy mohou přinášet i omyvatelnost nebo vodotěsnost.
Epilátory jsou dodnes přístroje, které používají především ženy, ale myslím, že můžeme brzy očekávat jejich provedení pro muže, které se bude odlišovat především designem.
Holení i pod vodou
Holicí strojky na tělo se vyrábějí ruční žiletkové nebo elektrické planžetové doplněné o stříhací lišty, umístěné na okrajích planžety. Ta totiž nejlépe holí krátké chloupky, proto je výhodné, když je stříhací lišta v jednom tahu před holením zkrátí. Podobně jako u pánských holicích strojků je výhodou výkyvná hlava s planžetami, která zabezpečí její kopírování pokožky a tím trvalý kontakt planžety s pokožkou. Tak je zajištěna vysoká účinnost holení. Užitečnou vlastností je odolnost proti vodě, která dovolí použití ve sprše nebo ve vaně. Tuto vlastnost najdete pod označením Vet&Dry nebo vodotěsný. Pozor nezaměňujte s omyvatelností, kde se předpokládá pouze čištění holicí (nebo epilační) hlavy pod tekoucí vodou.
Holení pochopitelně odstraní jen část chloupků nad pokožkou proto není příliš efektivní a musí se často opakovat. Pokud chcete aby vám tělo bez chloupků vydrželo déle, je nutné přistoupit k epilaci.
Pro vytváření ozdob a tvarování chloupků v intimních partiích slouží zastřihovací strojky vybavené stříhací lištou. Ty fungují podobně jako stříhací strojky na vlasy. Dvě zubaté lišty jezdí po sobě a ustřihnou každý chloupek, který se mezi ně dostane. Zastřihování je důležité před holením, kde je často obstarávají stříhací lišty na okraji planžet, ale i před epilací, protože dlouhé chloupky se špatně holí i epilují.
Co dodržet při depilaci a epilaci
- Před epilací má být pokožka čistá a suchá, proto epilaci provádějte po koupeli a dokonalém oschnutí. Výjimkou je použití epilátorů určených pro epilaci pod vodou nebo pěnou.
- Epilátorem pohybujte proti směru růstu chloupků, přístroj je tak lehčeji nadzvedne a vytrhne.
- Začátečnicím může pokožka po epilaci zarudnout, proto epilujte raději den před událostí na kterou chcete mít opravdu hladkou pokožku.
- Používejte pravidelně masážní houbu nebo peeling, zabráníte tím zarůstání jemných chloupků.
- Při epilaci pod vodou si nejprve prohřejte kůži v teplé (nikoli horké) vodě. Chloupky se napřímí a epilace bude příjemnější.
- Nepříjemný pocit při epilaci je nevyhnutelný, po nějaké době se ale utlumí. Zpočátku je totiž chloupků více a protože dorůstají různým tempem odstraňuje se jich po několika prvních epilacích podstatně méně.
- Zvláště v místech kde je pokožka volnější (klouby, podpaží) se snažte pokožku dobře napnout. Zachycení kůže epilátorem může být bolestivé.
Krásné a zdravé mají být vlasy
Asi všichni víte, že vysoké teploty kvalitě vlasů nesvědčí, stejně jako jejich přílišné vysušení. Ale víme o tom víc? Jakých zásad se držet při vysoušení, kulmování nebo rovnání vlasů, abychom si je zbytečně neničili?
Předně by teplota kteréhokoli přístroje pro úpravy vlasů neměla přesáhnout 200°C, což je maximální teplota pro silné, husté a nepoddajné vlasy (180 - 200°C). Běžné, barvené nebo odbarvené vlasy snesou úpravy při teplotách 160 – 180°C a konečně jemné a porézní vlasy potřebují jen nízké teploty od 130 do 160°C. Pokud teplotu překračujete, vlasy ztrácí lesk, barvu i pevnost a pružnost. Při teplotě 230°C se natrvalo snižuje síla a pružnost vlasu.
Asi nejpoužívanějším přístrojem je fén, který suší vlasy proudem horkého vzduchu. Malé přístroje, které jsou zpravidla levné, mají nižší příkon a jednoduché provedení filtrace vzduchu. Proto jsou vhodné pro fénování krátkých vlasů. Ty jsou brzy suché a pokud fén krátké vlasy nasaje, nehrozí jeho zanesení, což by v případě dlouhých vlasů mohl být problém. Ty se mohou namotat na hřídel motoru a slabý motor přibrzdit, což sníží průtok vzduchu a tím jeho teplotu. To může dále vést k vypnutí pojistky nebo poruše přístroje. Proto jsou pro dlouhé vlasy vhodné fény větší konstrukce s důkladnou filtrací na vstupu vzduchu do přístroje, která zachytí případně nasáté dlouhé vlasy. V prodeji jsou také profesionální fény, které jsou vybaveny výkonnějšími střídavými motory, zajišťujícími silný proud vzduchu a kde namotání vlasů nevadí. U těchto přístrojů se však musíte smířit s tím, že jsou znatelně těžší.
Užitečným vybavením fénů jsou ionizátory, které nabíjejí vlasy zápornými ionty. To umožní rychlejší natažení vlhkosti z okolí vlasu a přispívá k lepšímu rozčesávání a hladšímu povrchu vlasů.
Ochranu vlasů před vysokými teplotami pro barvené a zničené vlasy řeší některé značky tím, že dodávají nástavec, který do proudu vzduchu přimíchává chladný vzduch z místnosti. Dobrý nápad.
Rovné nebo vlnité?
Ať už využijete k úpravě vlasů kulmu, vlasovou žehličku nebo krepovací kleště, jde o přístroje, které mají hodně společného. Vždy jde o rovnou, zubovou nebo kulatou horkou plochu ke které se vlasy na chvíli přimknou a tím se změní jejich tvar. Zde je důležitá nízká přilnavost ploch, které se dostávají do kontaktu s vlasy. Zkvalitnit úpravu může i zde ionizace nebo napařování vlasů malým množstvím páry. Protože jsou vlasy v přímém kontaktu s horkou plochou je důležitější řízení její teploty podle kvality a stavu vlasů. U přístrojů vyšší cenové relace najdete přesné řízení teplot. Naopak jednoduché přístroje jsou vybaveny nízkopříkonovými topnými tělesy, které dodávají jen tolik energie, kolik je vyzářeno povrchem kulmy, proto nemají žádnou regulaci výkonu, ani teploty. Výhodou tohoto provedení je jistě cena, ale nepřesnost teplot a dlouhá doba nahřátí jsou významné nevýhody.
Samostatnou kapitolou jsou horkovzdušné kulmy, které pracují podobně jako fén, s tím, že vlasy při úpravě fixují pomocí různých nástavců. Tvar a typ nástavce pak ovlivňuje výsledný účes. Nástavce mohou být kartáčové nebo hladké podobné klasické kulmě případně žehličce avšak ohřívané horkým vzduchem. I zde se uplatňuje ionizace nebo zvlhčení párou.
Co dodržet při úpravě vlasů
- Nikdy nekulmujte a nerovnejte mokré vlasy. Před těmito úpravami vlasy vždy vysušte, jinak se mohou poškodit
- Neupravujte vlasy přístroji s teplotami vyššími než
- - 200°C pro silné a nepoddajné vlasy
- - 180°C pro běžné a barvené vlasy
- - 160°C pro jemné a porézní vlasy
- Při práci s vlasovou žehličkou postupujte přiměřenou rychlostí, vlasy by se neměly ohřívat na jednom místě déle než 2 sekundy
- Pro dokonalý výsledek žehlete a kulmujte prameny maximálně 3- 4 cm široké
- Pro příliš jemné vlasy s tendencí k poletování díky statické elektřině je výhodné požít přístroje s Ionizátorem, který nabije vlasy zápornými ionty. Ty upraví povrch vlasu tak, že bude lesklejší, hladší a nebude mít tendenci k poletování
- Roztřepené konečky je zbytečné ošetřovat jakýmkoli přípravkem, pomůže jen zkrácení
- Při častějším stříhání vlasy rychleji neporostou, je to jen mýtus
- Máte-li lámavé a křehké vlasy, zamyslete se nad stravou. Vlasy potřebují dostatečný přísun vitamínu C, železa, bílkovin, biotinu, zinku a kyseliny listové
Krásná kůže, krásné nehty
Pro snadnou úpravu nehtů můžete využít elektrické manikůry, které využívají dva systémy pohonu. Při prvním se nástroje upínají do hlavičky která jimi otáčí, podobně jako miniaturní vrtačka. Pomocí řady dodávaných nástrojů lze pilovat, brousit nebo leštit nehty, ale i ztvrdlou kůži na rukou i nohou. Stejné možnosti dává vibrační systém, který se pohybuje jen v malém kroku, a napodobuje tak ruční pilování nebo leštění nehtů. Přístroje mohou být napájeny bateriemi, akumulátory i ze sítě, což poskytuje nejvýhodnější výkon i uživatelský komfort, ale jde o dražší přístroje. Ceny manikůr se pohybují zhruba od 400 do 1500 Kč.
Nejen kůži bez celulitidy, ale také uvolnění a úpravu některých zdravotních problémů slibují masážní přístroje, které fungují zpravidla na principu směrování vibrací na masírovaná místa. K tomu slouží speciální tvary nástavců, různé kartáčky nebo kuličky. Oblíbenou je kombinace s infračerveným světlem, které pomáhá prohřívat a uvolňovat svalstvo. Masáže nohou zajistí masážní vaničky, do kterých před vložením nohou nalijete teplou vodu. Vibrace uleví od bolesti a bublinková masáž, kterou bývá zpravidla tento přístroj doplněn, poskytuje příjemnou relaxaci. Většina těchto přístrojů umí také udržet lázeň teplou a některé jsou doplněny o nástavce na provádění pedikůry.
Ke kráse těla dnes patří také štíhlá linie, proto nemohu opomenout vážení a osobní váhy. Jde výhradně o přístroje využívající baterie, které zde vydrží dlouhou dobu, protože nároky vah na energii jsou velmi malé. Doporučuji, zvolit přístroj pro takový typ baterií, které běžně používáte, což bývá zpravidla AA nebo AAA. Rozsah váživosti u většiny přístrojů končí na 150 kg, to znamená, že jen zcela výjimečný tlouštík se bude muset poohlédnout po váze pro 160 nebo až 180 kg, kterých je v nabídce minimum. Váhy umožňují i měření množství tuku a vody v těle, což usnadní orientaci v údajích při některých typech diet.
Krásné zoubky
Zubní hygiena je důležitá pro hezké zuby a tak je pochopitelné, že vznikly i elektrické zubní kartáčky, které pomáhají ve správném čištění zubů. Hlavička kartáčku osciluje kolem osy nebo podélně podle typu přístroje. Základní provedení vykonávají tento pohyb 4 až 10 tisíckrát za minutu. Účinnější jsou kartáčky využívající sonické technologie, což znamená zrychlení přes hranici 25 000 pohybů za minutu. Kartáčky s kulatou hlavou navíc kombinují pomalejší oscilační pohyb se sonickým pulzním pohybem, kolmým na osu oscilace. Vhodným doplňkem může být také tlakový senzor, který zamezí čištění zubů nadměrným tlakem.
Podobným zařízením je ústní sprcha, která čistí zuby i mezizubní prostor proudem vody pod tlakem 2 – 6 barů, nebo proudem vody ve směsi se vzduchovými bublinami. Do vody lze přidat ústní vody a provádět s ní také masáže dásní, což vede k jejich lepšímu prokrvení.
Zřejmě ideálním přístrojem pro komplexní péči o chrup jsou kombinace elektrického zubního kartáčku a ústní sprchy.
Pochopitelně existují i další výrobky jako například kulmičky na řasy, infračervené lampy, parní obličejové lázně nebo masážní lehátka, které mohou pomoci v péči o tělo jak ženy tak i muže.
Pro magazín Inspirace EURONICS č.3 / 2010Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz foto: Braun, Panasonic, Philips
Články s podobnou tématikou:
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|