Tak máme prázdniny, čas dovolených, stejně jako sklizně nejrůznějšího ovoce a zeleniny. Jahody, švestky, jablka, hrušky ale také mrkev, celer nebo bylinky můžeme zpracovávat na čerstvé šťávy, plné vitamínů, které výborně chutnají. Možná právě někdo z Vás přemýšlí o tomto způsobu využití ovoce a zeleniny, proto může být užitečný test odšťavňovače Bosch MES 3000. Jde o přístroj s příkonem 700 W a proto jsem byl zvědav co dovede.
Příprava a použití
Když jsem si donesl domů balík s odšťavňovačem a vybalil ho z papíru dost jsem se lekl toho, kolik ran musel podle stavu krabice při cestě Českou poštou přežít. Bohužel pošťáci se k balíkům příliš slušně nechovají. Naštěstí je obal dobře vymyšlený a tedy přežil, takže vás mohu seznámit s tím jak funguje.
Po vybalení z poměrně velké krabice jsem měl v rukou téměř čtyřicet centimetrů vysoký přístroj provedený v kombinaci nerezu s černým a průhledným plastem. Spolu s ním jsem vybalil i nádobku na šťávu se separátorem pěny a dva návody k použití. Silnější z nich je napsán v několika jazycích, ale nás více zajímá česky a slovenský. V něm najdete kromě obvyklých bezpečnostních upozornění velmi podrobný návod pro všechny činnosti, od sestavení až po čištění, psaný bezchybnou a srozumitelnou češtinou. Na dalších třech stranách je vše názorně dokumentováno obrázky. Návod je zakončen seznamem autorizovaných servisů, který není nijak seřazen a proto se v něm špatně vyhledává. Kromě této drobnosti však nelze návodu nic vytknout.
Nerezové sítko má ve spodní části strouhátko a nůž na rozrušování středních částí
Sestavení přístroje před použitím je velmi jednoduché. Nejvhodnější je postupovat přesně podle obrázků v návodu. Všechny díly do sebe dobře zapadají. Při nasazování sítka na unašeč motoru je potřeba najít správnou polohu mírným pootočením a jemným tlakem nasadit. Bezpečné složení je hlídáno několika jistícími prvky, které blokují chod motoru. Já jsem napočítal čtyři. Dva po stranách nádoby pro odtok šťávy pod sítkem a dva pod každou uzavírací západkou. K sestavenému přístroji patří nádoba na šťávu s oddělovačem pěny, místo které můžete použít jakoukoli jinou nádobu, ale já její použití doporučuji, protože přesně pasuje na odtok šťávy a pochytá každou její kapku. Navíc oddělovač pěny funguje nejlépe, když nádobu pomalu plníte šťávou přímo z přístroje.
Odštavňování můžete provádět jednou ze dvou rychlostí, přičemž pomalejší je určena především pro velmi šťavnaté a měkké ovoce jako je meloun, hrozny, rajčata nebo okurka. Pokud chcete odšťavňovat ovoce které má větší a tvrdší pecky, je třeba je nejprve odstranit.
Chutné šťávy z ovoce i zeleniny
Rozhodl jsem se otestovat odšťavnění nejběžnějšího ovoce a zeleniny, proto jsem použil jablka, hrušky, mrkev a jako testovací oříšek zázvor. Vše jsem omyl, zbavil stopek a přesně zvážil, stejně jako šťávy které jsem později získal, abych mohl určit kolik procent hmotností jsem získal v podobě šťáv. Výsledek vidíte v tabulce. Zázvor jsem oloupal, protože ze šťávy udělám sirup a nemám rád zemitou chuť, kterou neoloupaná slupka šťávě přidá. Pochopitelně lze bez problémů použít i zázvor se slupkou.
ovoce & zelenina
vloženo (g)
šťáva (g)
výtěžnost %
jablka
927
528
57
hrušky
923
614
66,5
mrkev
855
512
59,9
zázvor
454
266
58,6
Jablka byla tak velká, že jsem je musel i přes velký průměr vkládací šachty (naměřil jsem 74 mm) překrojit na půlky a čtvrtky. Pro jablka jsem použil nižší rychlost, ale i přesto jsou výsledky odšťavnění dobré. Hrušky, mrkev i zázvor jsem zpracovával při vyšší rychlosti.
Při obou rychlostech probíhalo odšťavnění rychle, vždy byl výsledkem odpad, ktery v sobě nepochybně měl zbytkovou vlhkost. Nejsušší se jevil v případě mrkve. Hmota zbylá po zpracování jablek a hrušek by se dala využít jako náplň do buchet, v tom případě by ale bylo nutné před zpracováním důkladně odstranit jadřince a stopky.
Odšťavňovač Bosch MES 3000 zvládne ovoce i tvrdou zeleninu
Lidé se někdy ptají, zda mrkev nezabarví části přístrojů. I to je důvod, proč jsem právě mrkev vyzkoušel a mohu odpovědět, že nezabarvila žádnou část testovaného odšťavňovače. Dobře dopadl i test se zázvorem. Jen v sítku se zachytila vlákna, která by jej mohla ucpat a proto bych doporučil při zpracovávání většího množství zázvoru vždy po 30 až 40 dkg vyčistit sítko.
Vždy je výhodné vkládat do odšťavňovače co největší kusy ovoce nebo zeleniny. Mezi rotujícím sítkem a vkládací šachtou musí být mezera, která způsobí, že konec každého kousku ovoce již není naškrábán a odšťavněn, ale jen vyhozen do odpadu. U testovaného přístroje je síla odhozeného plátku 3,5 mm, což je poměrně dost.
Očista
Všechny demontovatelné části jsem po každém testu ihned umyl pod tekoucí vodou, což bylo rychlé a poměrně pohodlné. Situace by jistě byla složitější, pokud bych nechal šťávy z ovoce zaschnout a myl později. Složitější bylo mytí sítka, ve kterém se zachytávají drobné části vlákniny, které prostým opláchnutím pod vodou odstranit nejdou. Z toho důvodu je k přístroji dodáván kartáček, nebo lze použít houbičku se saponátem. Opatrně při čištění spodku sítka, je velmi ostré. Kromě motorové jednotky a sítka jdou všechny části mýt v myčce nádobí.
Hodnocení
Designově velmi povedený odšťavňovač, který díky silnému motoru s příkonem 700 W zvládá odšťavnit bez problému i tuhý zázvor. Velký průměr síta 145 mm dává i při nižších otáčkách dostatečnou odstředivou sílu pro kvalitní odšťavnění měkkého i tvrdého ovoce a zeleniny. Drobnou necností je dle mého názoru větší mezera mezi rotačním sítkem a vkládací šachtou, která způsobuje odhazování větších zbytků než je nutné. Při vkládání větších kusů, které široká šachta umožňuje, však nebude vliv na výtěžnost šťávy znatelný. Proto mohu odšťavňovač Bosch MES 3000 doporučit všem, který chtějí pít čerstvé ovocné šťávy z pravého ovoce.
Technické údaje
příkon max. 700 W
průměr sítka 145 mm
průměr vkládacího otvoru 74 mm
rozměry (všh) 390 x 320 x 190 mm
hmotnost 3972 g bez nádobky na šťávu
cena 4.590 Kč
Ve zkrácené verzi vyšlo v magazínu Inspirace EURONICS č.3 / 2009 Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz