|
Další konstrukcí je vertikální gril neboli rotisserie. Jde o přístroj, jehož zadní stěna je opatřena zdrojem tepla, zpravidla elektrickým topným tělesem a otočným vertikálně orientovaným rožněm. Je ideální pro přípravu oblíbené řecké pochoutky gyros. Ten lze okrajovat přímo z přístroje. K dispozici je zpravidla také jehla na kuře i několik jehel na špízy, které se v některých konstrukcích dokonce otáčejí kolem své osy. Také zde je důležitá miska pro odkapávání tuku z pokrmu umístěná pod rožněm. Skelet grilu je zpravidla kulatý, což zmenšuje vyhřívaný prostor a tím šetří energií. Nevýhodou je výraznější znečištění stěn stříkajícím tukem. Proto považuji za výhodu, pokud se gril dá z velké části | Elektrický deskový gril Philips HD 4419 | rozebírat, což značně zjednoduší jeho čištění.Nabídka tohoto druhu grilů je na našem trhu velmi omezená.
Vývoj nepřilnavých materiálů umožnil rozšíření deskových grilů, u kterých pokládáme maso přímo na horký povrch grilovací desky. Její povrch může být žebrovaný, který je výhodnější pro přípravu masa, zeleniny a klobás nebo hladký na kterém můžete připravit vejce případně i palačinku. Často jsou na jednom grilu oba povrchy, buď je deska provedena jako oboustranná nebo je plocha rozdělená a její zpravidla menší část je hladká a větší žebrovaná. Důležitý je u tohoto provedení grilu kanálek na odtok přebytečného tuku a nádoba na jeho zachytávání, do které lze u některých konstrukcí předem nalít vodu. Maso tak není smaženo ve vlastním tuku, ale opravdu grilováno. Některé typy kontaktních grilů mají možnost nastavení termostatu na nízké teploty pro udržování teploty již hotového pokrmu.
Kontaktní gril je již předchozí konstrukce, ale tento název je více používán pro oboustranné provedení, které využívá pro ohřev spodní a navíc horní grilovací desku. Usnadňuje tak grilování větších kusů nebo špízů přívodem tepla z obou stran. Důležité je provedení kloubu, které by mělo umožňovat vložení slabšího i silnějšího pokrmu. I zde je podstatný odtok tuku, který bývá zajištěn obdobně jako u předchozího modelu a pokud je možno gril zcela otevřít a grilovat na obou deskách, je vhodné, aby obě uměly sbírat tuk. U některých přístrojů je dokonce možnost nastavit teplotu u každé grilovací desky zvlášť. Grilovací desky těchto grilů je často možné v myčce, takže jejich údržba je velmi jednoduchá.
V poslední době jsou velmi oblíbené raclette grily, určené k přípravě stejnojmenné francouzské speciality z rozpuštěného sýru | Raclette gril Tefal Ovation | grilovaného s různými pochutinami v miniaturních pánvičkách. Pro lepší vyprazdňování a mytí je výhodné pokud jsou potaženy nepřilnavým materiálem. Přístroje jsou často kombinovány s deskovým grilem nebo mramorovou deskou („pierrade“) na které se maso či zelenina griluje před vložení do pánvičky a zapečením se sýrem. Každý si připravuje jídlo podle chuti na vlastní pánvičce, proto je tento způsob grilování oblíbený při posezení s přáteli u dobrého vína. Raclette gril zpravidla obsahuje 6 až 8 pánviček. Při koupi si ohlídejte, aby v kameni nebo desce byla drážka na zachytávání přebytečného tuku. V opačném případě budete muset při grilování hlídat kudy odkapává tuk, což zejména při grilování v bytě není příjemné.
Za speciální druh grilu můžeme považovat také udírnu. Maso se zde připravuje v teple a kouři z ovocných dřevin. Teploty jsou nižší než při grilování ale necháváme je působit delší dobu. Elektrická udírna není příliš rozšířeným přístrojem, ale najdeme ji i v nabídce českých obchodů. Je velmi podobná grilu, potraviny vkládáme na rošt a uzavřeme poklopem. Na topném tělese je umístěna mřížka pro štěpky dřeva z ovocných stromů, případně koření, jehož dým ovlivní chuť připravovaných potravin. Vzhledem k tomu, že z udírny vychází kouř není vhodná pro použití v bytě.
Rady pro grilování
- Před grilováním potřete grilovací rošt nebo desku trochou oleje. Potraviny se na něj nebudou lepit.
- Plynové grily zapalujte vždy s otevřeným víkem.
- Při koupi grilu s podstavcem se zaměřte i na jeho stabilitu. Převržení nestabilního grilu může zapříčinit nejen znehodnocení potravin, ale také nebezpečí úrazu popálením.
- Gril postavte vždy na rovný podklad tak, aby byl stabilní a nemohlo dojít k jeho převrhnutí.
- Pokud má gril odkapávací misku která to umožňuje, naplňte ji vodou. Nejenže tak zabráníte zbytečnému přepalování tuků a tekutin z masa, ale také se vám bude lépe umývat.
- Pro otáčení mas používejte kleštičky nebo obracečku. Dírky po vidličce způsobují vytékání šťávy z masa, které ztrácí správnou chuť a vysušuje se.
- Z hygienických důvodů používejte jiné nádobí na maso před a po grilování.
- Zejména pokud budete používat gril bez odkapávacích misek, používejte netučné maso, které předem otřete od přebytků marinád. Tuky a zbytky marinád, které odkapou na žhavé uhlíky či topná tělesa se spalují a vytvářejí zdraví nebezpečné látky, které se dostávají na potraviny.
- Na dřevěném uhlí mohou tuky vzplanout. Pro ten případ je vhodné mít při ruce rozprašovací láhev s vodou.
- Maso před grilováním s předstihem vyjměte z chladničky, studené maso se griluje déle. Výjimkou jsou ryby a mleté maso, které ponechejte v chladnu do poslední chvíle.
- Maso je výhodné otáčet jen jednou, nebude vysušené, ale šťavnaté a dobře propečené i uvnitř.
- Výhodné, zvláště při grilování větších kusů masa, je použití zapichovacího teploměru, který změří teplotu uvnitř masa, podle které zjistíte, kdy je správně ugrilované. Používají jej i profesionální kuchaři.
- Také ovoce i zeleninu můžeme před grilováním marinovat. Základem marinády pro ovoce je často med s citronovou šťávou, bylinkami a kořením, případně alkoholem. Pro marinování zeleniny je vhodný olovový olej doplněný podle chuti citronovou šťávou, balsamikovým octem, bylinkami, kořením, kečupem, hořčicí nebo sójovou omáčkou. Nebojte se experimentovat.
| Raclette gril Tefal s rozmanitými grilovanými pokrmy. | Zajímavou chuť mají i nezvyklé kombinace, například ovoce s česnekem či pepřem.
Pochutnejte si
Nakonec přidám několik výborných receptů na grilování kuřecího i vepřového masa, které jsem kdysi získal od kolegyně:
Steaky báby kořenářky
- 2 dcl oleje
- 2 dcl vína
- 2 lžíce octa
- 2 lžíce sojové omáčky
- 1 nastrouhaná cibule
- 2 drobně pokrájené feferonky
- 1 prolisovaný česnek
- 1 lžíce krystalového cukru
- 1 lžíce plnotučné hořčice
- trochu soli, červené papriky, špetka tymiánu, šalvěje a oregana
Přísady smícháme a 10 minut vaříme. Do teplé marinády nakládáme maso minimálně na hodinu, ale čím déle tím lépe.
Kůzlečí řízky na pivě
- 2 lžíce oleje
- 2 dcl černého piva
- sůl
- paprika
- kari
- pepř
- 3 stroužky česneku
- hrubě roztlučený jalovec
Přísady smícháme a svaříme. Nakládáme přes noc
Sládkův řízek
- 2 dcl piva
- 2 dcl oleje
- 2 pomleté feferonky
- sůl
- pepř
- jalovec
Přísady smícháme a marinujeme nejméně dva dny.
Plátky nadivoko
- 1 dcl oleje
- 2 dcl piva
- trochu soli
- pepř
- 6 kuliček jalovce
- 1/2 lžičky mleté sladké papriky
Přísady smícháme a marinujeme 30 minut
Ve zkrácené verzi vyšlo v magazínu Inspirace EURONICS č.2 / 2009Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz foto: Fagor, Miloš Chadt Přístroj zapůjčil dovozce značky Fagor
Články s podobnou tématikou:
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|