Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Electrolux ENC 74800
Moderní americká chladnička Electrolux ENC 74800 je vybavena vinotékou

Potraviny v bezpečí

Definitivně skončilo léto a možná jste si všimli, že vaše stará chladnička již v tomto období nesplňuje to co byste od ní očekávali. Proto začínáte uvažovat o nákupu nové, která bude mít nejen nižší energetické nároky, ale může nabídnout i další vymoženosti, které využijete nejen v létě. Protože vývoj se rozhodně nezastavil ani v této oblasti, bude jistě užitečné, když si opět připomeneme, jaké služby mohou chladící zařízení poskytnout i principy, které můžeme využít. Zastavíme se i u novinek, které si pro nás výrobci nachystali v poslední době.

Poučení z historie

Napadlo vás už jak se uchovávaly potraviny před rozšířením chladniček do domácností?
Určitě máte na mysli uzení, zavařování jídel, sušení nebo konzervaci solí. Existují ale i jiné finty. Například naše babičky uchovávaly máslo ve studené vodě.
Lednice je skříň chlazena ledem
Historická lednice (skříň chlazená ledem) je k vidění v muzeu města Svitavy v expozici praček.
Všimněte si vlevo dole kohoutku, kterým se odstraňoval rozpuštěný led ze zásobníku.
Nebo docela nedávno jsem viděl v létě na jednom nákladním autě zvenku zavěšený držák a v něm láhev zabalenou v mokré látce. To si šofér chladil nápoj odpařováním vody, které odebírá poměrně velké množství tepla z okolí. Stejný princip využívala vojenská polní láhev obalená filcem, který se v létě namáčel.
V pivovarech, hospodách, u řezníků i jinde existovaly speciální místnosti na led, které plnili v zimě ledaři. Těmto místnostem se říkalo lednice, stejně jako skříním se dvěma plášti, mezi které se dával led. Ten ochlazoval vnitřní prostor. Název lednice se tak dobře vžil, že se často používá i dnes, přestože je již zastaralý a nevystihuje správně podstatu věci.
I když je dnes elektrická chladnička a mraznička neodmyslitelnou součástí našeho života, domácím chladničkám ještě není ani 100 let. První kus se prodal v roce 1911. Tyto přístroje byly hlučné a objemné, proto se jejich chladící agregát umisťoval mimo obytné místnosti a v kuchyni byl jen chladící box. Opravdového úspěchu se dočkala po roce 1922, kdy švédští studenti Baltzar von Platen a Carl Mundters, vynalezli absorpční chladničku, kterou poté firma Electrolux prodávala co celého světa. Dnešní chladničky jsou opět kompresorové, protože tento princip poskytuje podstatně vyšší výkon.

Potřebujeme chladit i mrazit

Moderní domácnost se bez polotovarů, čerstvých vakuovaných i mražených potravin prostě neobejde. Zejména stále oblíbenější nakupování v hypermarketech je sice pohodlné a šetří tolik drahocenný čas, ale zvyšuje nároky na prostor pro uchovávání potravin. Také proto se sortiment v odborných obchodech změnil. Dříve hojně prodávané malé i střední velikosti chladniček a mrazniček jsou dnes vytlačovány velkými kombinovanými chladničkami a velkoobjemovými americkými kombinacemi. Možná také proto se mění i architektura kuchyní, kdy přicházejí opět do módy velké prostorné kuchyně, často spojené s jídelním a obývacím prostorem. I to je důvod, proč výrobci produkují stále širší řady chladících přístrojů.
kombinace Whirlpool
Chladničku a mrazničku v jedné skříni můžete zakoupit ve třech provedeních.
Zleva - dvoudveřová chladnička, americká chladnička a kombinovaná chladnička značky Whirlpool.


Samostatné chladničky mohou být vyráběny jako monoklimatické, které jsou vhodné pokud máte také samostatnou mrazničku i pro větší domácnost. Typy s výškou pracovní desky kuchyňské linky se dají využít jako příruční chlazení v podstavném nebo vestavném provedení ve velkých domácnostech, stejně jako mrazničky totožné velikosti. Provedení s vestavným výparníkem pro uchovávání malého množství mražených potravin jsou vhodné snad jen pro miniaturní domácnosti, ale mohou být využity pro kanceláře. Obliba velkých monoklimatických chladniček stoupá zejména díky možnosti využití stejně velkých mrazniček, které výrobci produkují v totožném designu. Řada výrobců již dnes dodává i speciální spojovací sady, kterými lze vytvořit uspořádání americké chladničky.
Mrazničky ve skříňovém samostatném provedení mají prakticky stejný osud jako jejich chladící sestry a jsou také stejně využívány. Truhlové mrazničky si oblíbili lidé v rodinných domcích, kde není nutné brát ohled na využití obytné plochy a zejména na vesnicích, pro možnost uchovávat velké objemy potravin. Pultové mrazničky se vyrábějí i s objemem 400 l, zatímco skříňové do asi 290 l. Nevýhodou je malá přehlednost nad uloženými potravinami, kterou můžete částečně řešit pečlivým ukládáním potravin do košů. Ty jsou zpravidla součástí výbavy mrazničky. Dříve bylo u mrazniček důležité označení počtem hvězdiček, dnes však již jsou téměř všechny mrazicí prostory určeny pro zmrazování čerstvých potravin.
Dvoudveřové chladničky, tedy přístroje s malým mrazícím prostorem s vlastními dveřmi nad chladničkou, pomalu ustupují především pro zvyšující se potřebu větších prostor pro zmrazené potraviny. Nevýhodou je závislé ovládání jediným termostatem a nutnost nepraktického odmrazování mrazícího prostoru. Z něj může být třeba vodu vytírat, v lepším případě je vybaven odtokem odtáté vody do horní police chladničky. Za nevýhodu může být také považováno umístění prostoru chladničky dole, což je méně pohodlné.

Obliba kombinovaných chladniček stále stoupá

Možná i díky pohodlnějšímu přístupu k nahoře umístěným chlazeným potravinám stále stoupá obliba kombinovaných chladniček. Vyznačují poměrem obou prostorů od 1: 3 do 1:1, přičemž větší je pochopitelně zpravidla chladnička.
Kombinovaná chladnička Gorenje
Kombinovaná chladnička umožní (nejčastější) přístup k chlazeným potravinám bez ohýbání

V této kategorii můžeme ještě rozlišovat konstrukce chladícího okruhu. Dvoukompresorová kombinace znamená v podstatě dvě zařízení v jedné skříni. Výhodou je rozložení výkonu kompresorů a zcela oddělené ovládání, s možností vypnutí kterékoli části. Naopak vyšší cena je nutným odrazem materiálově i technologicky složitější konstrukce.
Jednokompresorové kombinované chladničky s jedním chladícím okruhem mají dnes díky velmi výkonným moderním kompresorům zástupce i mezi přístroji s objemem nad 300 litrů. Nevýhodou tohoto řešení je závislost teplot chladničky i mrazničky na termostatu chladničky a nemožnost vypnutí jen jedné z částí.
Jako levnější řešení nahrazující dvoukompresorové provedení vznikla konstrukce s jedním kompresorem a ventilem, který přepouští stlačené chladivo do příslušného výparníku. Podle technického uspořádání je možné zcela vypnout obě části nebo jen chladničku. Toto řešení je stále oblíbenější a postupně vytlačuje dvoukompresorové chladničky.
Posledním typem kombinovaných chladniček jsou americké kombinace, které převyšují předchozí modely již na první pohled velikostí a objemem. Uspořádání chladícího a mrazícího prostoru zpravidla vedle sebe může být provedeno v jediné skříni, nebo jako dvě samostatné skříně spojené pomocí speciální spojovací sady. Mohou mít společný horní a spodní panel.
Dříve byla cena americké chladničky hodně vysoká, dnes se již dostává mírně nad úroveň dobře vybavené kombinace, což přispívá k její stále vyšší oblibě, stejně jako její další možnosti. Ty představuje vybavení výdejníky na chlazenou vodu, kostky ledu, ledovou tříšť, vestavěné kvalitní filtrace vody, či možnost vyrábět sifon. Novinkou je vybavení minibarem, který je zvenčí lehce přístupným prostorem chladničky pro chlazení nápojů. Na jedné z posledních presentací nových výrobků byla představena americká chladnička s vinotékou. Výhodou i nevýhodou amerických chladniček mohou být rozměry, které je třeba zvážit nejen pro umístění ale i při stěhování přístroje.
Některé přístroje mohou vyžadovat napojení na vodovodní přípojku.

Úspory energií hýbou světem

Ač to vypadá poměrně nadneseně, ve světě chlazení je spotřeba energie velmi důležitá. O její snižování se zasloužila i direktiva evropské unie o povinném označování výrobků a jejich zařazování do energetických tříd. Soutěž o co nejlepší zařazení vedla až k nečekanému snížení spotřeby domácího chlazení.
To se projevilo nutností přidat další dvě třídy, A+ a A++. Dnes již těžko najdete chlazení v energetické třídě horší než A. Protože vývoj je obdobný i u dalších hodnocených skupin výrobků, uvažuje evropská komise o novém značení energetických tříd.
Proto pokud váháte s výměnou staré chladničky či mrazničky, doporučuji vám ověřit si jak velký je rozdíl mezi udávanou spotřebou vašeho a nového přístroje. Uvědomte si, že chladící spotřebiče fungují nepřetržitě a proto se i relativně malá úspora může citelně projevit v rodinném rozpočtu.

Vymoženosti kam se podíváš

Téměř u každého moderního chladícího zařízení se můžeme setkat s doplňkovými funkcemi a vlastnostmi.
VitaFresh Siemens
Přihrádky VitaFresh (nulové zóny) jsou v chladničce Siemens rozděleny podle vlhkosti, kterou udržují.
Ty mohou být aplikovány u kterékoli konstrukce chladících zařízení a proto vás s nimi seznámím odděleně.
Jistě jste si stejně jako já nezvykli na potřebu odmrazování mrazniček. U chladniček je tento problém již delší dobu vyřešen pomocí deskového výparníku na zadní stěně, který v každém chladícím cyklu projde nadnulovou teplotu a tím z něj námraza jednoduše steče. Pod výparníkem je kanálek, sloužící k odtoku vody do misky na kompresoru, kde se odpaří.
V případě mrazničky je problém odmrazování složitější a proto teprve nyní proniká systém No Frost i do mrazniček a kombinací střední cenové třídy. Tento systém využívá nuceného oběhu vzduchu hnaného ventilátory a výparníku mimo mrazící prostor. Oběh vzduchu se při odmrazování zastaví a výparník je zahřát na nadnulovou teplotu. Voda odteče kanálkem do misky na kompresoru. Díky systému No Frost se již nemusíte o mrazničky a mrazící prostory starat. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o systém náročnější na spotřebu energie, ale je to naopak. Protože led je velmi dobrý tepelný izolant, přináší jeho absence podstatné energetické úspory.
Dynamické chlazení funguje na principu nuceného oběhu vzduchu uvnitř chladničky, což zefektivňuje chlazení a vytváří stejnou teplotu v celém volném prostoru chladničky.
Nulové zóny, tedy přihrádky s teplotou velmi blízkou 0°C. Podle udržované vlhkosti v nich jsou užitečné pro uchovávání ovoce a zeleniny, ale i salámů nebo ryb.
Pro rychlé zchlazení nápojů slouží například funkce Drinks Express, kterou najdete v některých chladničkách Electrolux. Jiní výrobci řeší tuto službu například umístěním nápoje před ventilátor nuceného oběhu vzduchu a podobnou funkcí.

Funkce pro všechny příležitosti

Ve spojitosti s novými funkcemi je nutno zmínit elektronické řízení, které využívá přesné snímání teplot na několika místech chladničky i mrazničky, podle kterých pozná například pokles teploty po otevření dvířek.
Kombinovaná chladnička Electrolux s přístupem na internet
Exklusivní chladnička Electrolux umožní sledovat televizi, poslouchat MP3, připojit se na internet, poslat e-mail, chatovat nebo podle seznamu objednat chybějící potraviny.
Díky tomu je dosahováno úspor energií a otevírá se cesta k novým funkcím. Výrobci jej označují jako Fuzzy logika, 6. smysl nebo elektronické řízení.
Rychlé zmrazení (supermrazení, Frostmatic) a rychlé zchlazení (superchlazení, Coolmatic) jsou funkce, které využijete po velkém nákupu. Umožní, aby nově vložené potraviny rychle dosáhly správných skladovacích teplot. Bez elektronického řízení je nutné funkce ručně i vypnout, elektronika si je ohlídá zpravidla sama.
Po velkém nákupu se bude hodit funkce Shopping, která zajistí rychlé zchlazení i zmrazení nově vložených potravin.
Teploty hlídá i funkce Dovolená (Holiday), která nastaví teplotu v mrazničce na -18°C a v chladničce na +8 až 9°C, což zajistí velmi ekonomický provoz, za předpokladu, že přístroj nebude používán. Teplota v chladničce zabrání vzniku zápachů a plísní. Počítá se s tím, že v chladícím prostoru nebudou rychle se kazící potraviny.
Také Eco funkce hlídá předvolené teploty. V tomto případě je to -18°C a + 5°C.

Novým trendem je hygiena

Protože jsou moderní chladničky často vybaveny nuceným oběhem vzduchu, nabízí se možnost vzduch filtrací zbavit nečistot, zápachů, případně bakterií a spór plísní (AntiBacterial filtr). K tomu slouží antibakteriální filtr vkládaný zpravidla do těla oběhového ventilátoru. Je potřeba počítat s jeho výměnou zhruba 1x za šest měsíců.
Dalším způsobem boje proti bakteriím a plísním je úprava celého vnitřního povrchu chladničky na bázi stříbra. Podle výrobců vydrží tato úprava po celou dobu životnosti výrobku. Najdete ji pod názvy Super Hygiene, Bacteria Safe Systém, AgION nebo Antibakteriální ochrana či Antibacteria.


Magazín Inspirace Euronics - 3 / 2008
Pro magazín
Inspirace EURONICS č.3 / 2008

Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

foto: Electrolux, Gorenje, Whirlpool


Články s podobnou tématikou:



Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005



Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.