Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Pračka Siemens

Domácí pradleny

Nepochybuji o tom, že praní prádla je stejně staré jako jeho nošení, ani o tom, že až donedávna bylo opravdovou dřinou. Když roku 1820 Michael Faraday objevil princip elektromotoru, otevřel tím možnosti využití elektřiny k pohonu strojů.
Tak mohl v roce 1906 sestrojit američan Alva Fischer první elektrickou pračku. I přesto bylo praní namáhavou prací až do rozšíření automatických bubnových praček v té podobě, jak je známe dnes. Nyní teprve můžeme klidně prohlásit, že na praní je nejsložitější vybrat si tu správnou pračku. Právě s tím se vám pokusím pomoci. Vysvětlím jednotlivá kritéria výběru v pořadí, ve kterém je vhodné postupovat.

Budete i sušit?

Hned v úvodu je důležité zamyslet se nad využitím sušičky, zejména nad možností zakoupit pračku kombinovanou se sušičkou. Výhodou takového přístroje je především možnost automatického navázání cyklu sušení na praní, bez nutnosti přesunu prádla mezi přístroji a úspora místa. Dříve bylo nevýhodou, že pračka se sušičkou uměla usušit jen polovinu maximální náplně prádla pro praní. Dnes již však existují i přístroje, které umí prát i sušit stejnou náplň prádla, případně může být náplň pro sušení vyšší než poloviční. Nevýhodou těchto kombinaci je to, že jde o vodou chlazené kondenzační sušení, takže spotřebovává zhruba stejné množství studené vody jako při praní.
Energeticky je sušení vždy minimálně stejně náročné jako praní, avšak přináší řadu nesporných výhod. Pozor – u pračky se sušičkou se energetická třída stanovuje z výsledků normalizovaného cyklu s návazným sušením, proto nejde o srovnatelný údaj s energetickou třídou u praček bez sušičky, ani u sušičky.
Také o
Pračka a sušička Siemens
U pračky a sušičky jednoho výrobce stačí pro umístění nad sebe zakoupit spojovací sadu
variantě sušení v oddělené sušičce je výhodnější uvažovat už při koupi pračky. Oba přístroje mohou mít shodný design nebo dokonce výjimečně jeden ovládací panel. Pokud je chcete umístit nad sebe, je výhodné zakoupit oba od stejného výrobce, spolu se sadou pro montáž.

Pro jednotlivce nebo velké rodiny

Jedním z důležitých parametrů je kapacita pračky. Ta se udává v kilogramech suchého prádla a platí pro základní cyklus s bavlněným prádlem. Při praní syntetiky, vlny a jiných citlivějších tkanin bývá zpravidla předepisována náplň nižší. Zjednodušeně se dá říci, že čím je větší objem bubnu, tím vyšší kapacitu pračka má. Moderním trendem je zvyšování kapacit praček, při stejných vnějších rozměrech, takže na trhu najdeme předem plněné pračky až pro 8 kg prádla s půdorysem 60 x 60 centimetrů, které jsou vhodné zejména pro větší rodiny. Na druhé straně se ale pračky přizpůsobují malým rozměrům bytů. Příkladem jsou pračky zabírající minimum místa s půdorysem 46 x 46 cm nebo 60 x 33 cm a kapacitou 3 nebo 3,5 kg prádla, vhodné spíše pro jednotlivce. Pokud mohu doporučit, je vždy výhodnější najít pro pračku kousek místa navíc, než prát častěji. Čím je pračka menší, tím hůře se u ní dosahuje výhodné spotřeby energie a vody na kilogram prádla.

Plnění zepředu nebo shora

Obě varianty mají své zastánce i odpůrce. Osobně jsem nakloněn spíše pračkám s předním plněním.
Ve shora plněných pračkách nabízejí výrobci menší sortiment. Téměř všechny mají jednotný rozměr 60 x 40 centimetrů a tak ani nepřekvapí, že nabízejí kapacitu jen v rozmezí 5 až 6 kg.
Častý argument, že se dá prádlo při praní jednoduše přidat, je mylný, protože všechny pračky jsou již dnes vybaveny bimetalovou závorou, která povolí vstup do bubnu až po zhruba třech minutách od vypnutí. A že se do pračky s předním plněním nedostanete, protože byste si vylili vodu? Omyl. Při praní v moderních pračkách voda nedosahuje úrovně okénka, takže vodu nevylijete. Přidávání prádla do žádné pračky po jejím zapnutí i přesto nedoporučuji. Pokud pračku vypnete uprostřed cyklu s již namočeným prádlem, můžete při novém spuštění zmást elektroniku, která chybně vyhodnotí materiál prádla i jeho množství a to negativně ovlivní výsledky praní i spotřebu energie.
Pračka Candy s horním plněním
Moderní pračka s horním plněním Candy s elektronickým řízením
Naopak pračky s předním plněním se vyrábějí v různých rozměrech a kapacitách. Výhodou je možnost využití prostoru nad pračkou i vestavění některých modelů. Manipulace s prádlem je jednodušší díky velkému otvoru a snazšímu přístupu do bubnu.

Úspora energie je heslem dneška

Jednoduchým ukazatelem pro srovnání spotřeby elektrické energie i při různých kapacitách praček je zařazení do energetické třídy A až G. Protože již na trhu těžko najdete pračku, která by byla zařazena do nižší třídy než B, používají někteří výrobci i pro tyto přístroje třídu A+, která je dosud zákonem stanovena jen pro chladničky a mrazničky. I přesto jde o ukazatel, který by měl znamenat, že spotřeba je ještě o 25% nižší než u třídy A.
Z energetického štítku můžete vyčíst také spotřebu na jeden normalizovaný cyklus, který je stanoven směrnicí EU jako cyklus pro praní bavlny při teplotě 60°C a dalších přesných podmínkách.
K úsporám výrazně pomáhá zavedení elektronického řízení praček. Mechanický programátor umožňoval jen přesné dodržení předem nastaveného cyklu, maximálně s několika přepínatelnými změnami. Bylo možno prát zpravidla ve dvou hladinách prádla, nastavit termostatem teplotu praní, zakázat vypuštění vody po posledním máchání a omezit otáčky při odstřeďování. S těmito možnostmi nebylo reálné dosáhnout vyšších úspor energie při zachování kvality vyprání.


Další stránka

Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005



Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.