|
Problémům je třeba předcházet
Asi nejhorší problém, který vám pračka může způsobit je vytopení bytu a sousedů pod vámi. K tomu může dojít při její poruše nebo při poškození přívodní tlakové hadice na vodu. Pro oba případy nabízí výrobci systémy, které zabraňují škodám. Přívodní hadice může být vybavena mechanismem, který pomocí přídavného pláště zjistí její poškození a zablokuje přívod vody. Takovou hadici poznáte snadno podle přídavného zařízení na straně blíže přívodu. Další mechanismus, který zabraňuje úniku vody při poruše pračky, je zpravidla proveden jako sběrná nádoba pod pračkou, do které steče jakákoli voda při porušení těsnosti kdekoli uvnitř pračky. Pokud je v této nádobě zajištěna voda, elektronika zablokuje její přívod na přívodní hadici, pračku zastaví a případně odčerpá veškerou vodu z vany do odpadu.
Nejnovější systémy praní
|
Pračka Whirlpool STEAM využívá princip praní s pomocí páry |
V poslední době se začínají prosazovat nové systémy praní, které mají přinést další úspory energií, vody a zrychlení praní.
Zefektivnění praní pomocí účinků páry je prováděno vháněním páry do bubnu při praní. Využívá se efektu parního čistění, kdy pára dobře odstraňuje nečistoty a působí antibakteriálně již při teplotách nad 40°C. Důsledkem je další snížení spotřeby energie při praní a lepší následné žehlení prádla.
Technologie praní pomocí vzduchových bublinek má pomoci lepšímu rozpouštění pracího prostředku, zvýšení pracího účinku a šetrnému odstraňování nečistot z prádla.
Před prvním praním
Pokud vám již z obchodu pračku přivezli, nezbývá než ji vybalit a zapojit. Řada z vás si na tuto práci pozve odborníka, ale jistě se najdou i lidé, kteří budou chtít pračku zapojit sami. V obou případech doporučuji pročíst návod ještě dříve než s pračkou budete cokoli dělat. Najdete tam řadu užitečných rad, které se mohou týkat jen vašeho modelu. Přesto se pokusím shrnout několik obecně platných zásad, které je nutné při montáži pračky dodržet.
Nejprve je třeba odstranit všechny části obalu a to i ty, které mohou být umístěny zespodu a leží na nich vnitřní části pračky. Dalším velmi důležitým krokem je odstranění přepravních vzpěr. Zpravidla jsou to dva až čtyři velké šrouby na zadní stěně, kterými je zajištěna sestava vany proti pohybu. Zevnitř pračky jsou na šroubech vymezovací podložky, které je také nutno vyjmout. Správné provedení tohoto úkolu ověříte tak, že otevřete dvířka pračky a zkusíte vzít za okraj bubnu. Musíte cítit, že se buben s vanou může v pračce pohybovat. Je zavěšen na pružinách a jeho pohyb brzdí jen tlumiče.
| |
Příklady možného umístění přepravních šroubů, které je nutné demontovat před uvedením pračky do provozu. |
Připojení k vodovodu proveďte přiloženou tlakovou hadicí. Pokud by nestačila její délka, kupte novou, delší. Při připojování dávejte pozor na správné nasazení závitu a nezapomeňte vložit těsnění. Odpadní hadici můžete vést do vany pomocí dodávané výztuhy, která ji udrží v ohnutém stavu, nebo do přizpůsobeného sifónu na vaně či dřezu, případně samostatného sifónu pro pračku.
Konec hadice nasaďte na náustek sifónu a přitáhněte sponou na hadice. Pozornost věnujte způsobu vedení odpadní hadice. Je nutné, aby nestřídala spád, ale měla jeden směr od pračky nahoru a poté již jen dolů, eventuálně od pračky po zemi až pod odpad a poté nahoru k odpadu. Při střídavém spádu odpadní hadice nemusí pračka dobře vypouštět. Odpadní hadici lze prodloužit speciální prodlužovací hadicí až o 2 metry.
Po zapojení hadic i přívodu elektřiny postavte pračku na místo a pomocí vodováhy a šroubovatelných nožek ji ustavte do vodorovné polohy. Posledním, ale důležitým krokem je první praní, které má být spuštěno bez prádla s menším množstvím pracího prostředku na 90°C, aby se z pračky vypláchly všechny přepravní a konzervační tuky. Pak už můžete prát naostro.
Slovníček
Systémy elektronického řízení praček – umožňují využití speciálních programů a pokročilých funkcí. Především jejich zásluhou dosahují moderní pračky velmi dobrých výsledků praní při minimální spotřebě vody, elektrické energie i prášku. Najdete je pod názvy: 6.smysl, Fuzzy Logic, Fuzzy Control, Easy Logic...
Ochranné systémy proti úniku vody – zabraňují vytopení při poruše tím, že zastaví přívod vody při zjištění úniku z přívodní hadice, pračky nebo při přetečení. Některé pračky také zastaví program, odčerpají vodu z pračky a signalizují poruchu. Názvy systémů jsou: Aqua Stop, Aqua Save, Aqua Control, Aqua Alarm, Aqua Block...
ABS - Advanced Balance Systém – rozkládá prádlo po bubnu před odstřeďováním tak, aby byl buben dobře vyvážen a minimalizuje tím vibrace při odstřeďování.
Steam Wash, Aqua Steam – zvýšení účinnosti pracích cyklů pomocí vhánění páry do bubnu při praní.
Air Bubble – vhánění vzduchových bublin do prací lázně pomáhá jemně a účinně rozpouštět nečistoty.
Sprchování prádla (přímé sprchování) – systémy, které využívají kinetické energie kapek vody dopadajících z žeber bubnu, případně jsou vstřikovány do bubnu pomocí čerpadla. Zvyšuje účinnost praní a umožňuje snížení množství vody při praní a úsporu elektrické energie. Najdete je pod názvy: sprchový systém, 3-D systém vrchní vody, kaskádové namáčení...
Speciální programy
- Lingerie – praní jemného spodního prádla
- Ruční praní – nahrazuje jemné ruční praní
- Denní praní – pro prádlo jen mírně znečistěné
- Woolmark – pro vlnu s certifikátem institutu Woolmark
- Peřiny, Duvet – umožňuje prát peřiny plněné husím peřím – omezená hmotnost náplně
- Jeans – speciálně sestavený program pro účinné a úsporné praní džínoviny
- Anti Bacterial – zajistí maximální hygienu vysokou teplotou prací lázně udržovanou potřebný čas
Články s podobnou tématikou:
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|