Díky rozvoji elektroniky a snížení její ceny, je dnes již v téměř každé pračce mikroprocesor, který řídí její běh s pomocí vyspělých čidel. Těmi se měří přesné množství napuštěné vody, přesná teplota a sleduje se čas za který se těchto veličin dosáhne. Podle toho lze zjistit hmotnost prádla v pračce a řídit průběh cyklů. Snížení množství vody pro praní má za přímý důsledek také snížení spotřeby elektrické energie, protože ohřev menšího množství vody má rozhodující vliv na její celkovou spotřebu. V souvislosti s úsporou vody šetří moderní pračky také prací prášek, kterého je nutné použít výrazně menší množství než před několika lety.
Vyspělé pračky obsahují i optický senzor, který měří znečistění vody a podle výsledků se pračka sama rozhodne o počtu máchání tak, aby prádlo bylo dokonale zbaveno pracích prostředků. Systémy elektronického řízení praček se skrývají také pod názvy 6.smysl, Fuzzy Control nebo Fuzzy Logic.
Vzhledem ke stále strmějšímu růstu cen energií se investice do dražší, ale úspornější pračky vyplatí nejen vaší peněžence, ale i příznivým dopadem na životní prostředí.
Je ovládání jednodušší?
Často slýchávám nářky, že nové pračky jsou příliš složité na ovládání a mají příliš mnoho možností.
Ano, moderní pračky poskytují mnohem více možností při praní, zejména řadu nových programů.
|
LCD displej pračky Electrolux a s ovládacími tlačítky na okraji |
Například praní jemného prádla jako je kašmír nebo hedvábí, krátké programy pro málo zašpiněné prádlo, nahrazující ruční praní, speciální funkce pro snadné žehlení, odložení startu pračky, dětské pojistky a dokonce inteligentní programy, které samy rozhodnou o celém průběhu praní. Díky tomu je více variant nastavení pračky a tedy více ovládacích prvků. Rozhodně však není ovládání složitější. Moderní elektronické systémy řízení poskytují možnost zvolit jen materiál prádla a vše ostatní už nechat na pračce, která sama správně rozhodne jak se o prádlo postarat. Pochopitelně je zachována i možnost nastavit programy, které můžete upravit podle vlastní představy. Výhodou je využití displeje, na kterém se zobrazují nastavené hodnoty pro praní, čas do začátku či konce praní, případně další upozornění. Některé displeje umožňují ovládání přímo dotykem na nabízené menu. Existují dokonce i mluvící pračky s hlasovou nápovědou, kdy vám pračka poradí jak ji správně nastavit. Proto není nutné považovat moderní ovládání za složité, právě naopak.
Materiál vany
Kdysi často diskutovaná otázka dnes ztrácí význam, protože smaltované vany,
|
Nerezový buben pračky Whirlpool | které u nás měly trochu neprávem velmi špatnou pověst, se již nepoužívají. Vany z nerezového plechu jsou využívány díky vysoké trvanlivosti materiálu, ale jejich nevýhodou je velmi dobrá tepelná vodivost, která způsobuje rychlejší chladnutí prací lázně. Další nevýhodou je složitější výroba vany i upevnění různých zařízení na ni. Naproti tomu plastová vana omezuje vyzařování tepla do okolí a dá se jednoduše vylisovat i s případnými držáky pro čerpadla, tlumiče, motory nebo hadice. Moderní plasty mají také dobré mechanické vlastnosti i tepelnou odolnost, takže jejich trvanlivost je srovnatelná s nerezem.
Odstřeďování
Dnešní pračky mají odstřeďování mnohem účinnější než kdysi a to i zásluhou využívání nových typů motorů. Pračky, vyráběné kdysi pod Tatrami, používaly maximálně zhruba 400 otáček, kdežto dnešní odstřeďují maximální rychlostí 800 až 2000 otáček za minutu. Předtím je prádlo pomocí speciálního elektronicky řízeného cyklu rovnoměrně rozloženo po stěnách bubnu, což zabraňuje zbytečným vibracím.
Odstřeďování probíhá několikrát, přičemž se při prvním odstředění použijí otáčky nižší a teprve nakonec maximální. Mezi těmito kroky se prádlo vždy znovu rozloží. Rychlost odstřeďování je nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím třídu účinnosti odstřeďování.
Pokud neplánujete prádlo po vyprání sušit v sušičce a máte dostatek místa na pověšení, můžete pořídit pračku s nižší třídou účinnosti odstřeďování. Naopak vyšší třídu oceníte při využití sušičky, protože nižší zbytková vlhkost znamená kratší dobu sušení a tím nižší spotřebu elektrické energie.
Vybavení programy
Zde je nabídka opravdu velmi široká. Zejména u praček s elektronickým řízením může být volba omezena například jen na čtyři tlačítka, kterými velmi
|
Pračka Indesit Moon má elektronické ovládádní pomocí čtyř programových tlačítek. Vše ostatní volí elektronika automaticky. Páté tlačítko slouží pro zapínání. | jednoduše pračce sdělíte jaký druh tkaniny jste do ní vložili a veškeré další rozhodování necháte na ní nebo je naopak možná široká nabídka až okolo dvaceti programů. Každá pračka má programy pro bavlnu, barevné prádlo, syntetiku, vlnu a nejčastěji dva programy s předpírkou. Moderní jsou speciální programy pro praní velmi nebo minimálně zašpiněného prádla, sportovního oblečení, hedvábí, spodního prádla, krátké programy a další. Některé jejich názvy najdete v našem slovníčku.
Trvání programů je u elektromechanicky řízených praček závislé především na nastavení příslušných cyklů, výkonu topného tělesa, teplotě přicházející vody a rychlosti jejího napouštění. U praček řízených elektronikou je to navíc ještě rozhodovací proces, který přizpůsobuje programy množství prádla případně výsledkům praní. Někteří výrobci však jdou i jinou cestou. Můžete si nastavit jak dlouho má program trvat (Time Manager). Je pochopitelné, že pokud zvolíte nadměrné zkrácení programu, musíte očekávat horší výsledky, ale na to vás pračka předem upozorní.
|