|
Pyrolýza
Pyrolýza je slovo řeckého původu, složenina slov Pýr - oheň a Lysis - rozpuštění, tedy něco jako rozpouštění či rozložení v ohni. To ale není přesné, protože nejde o spalování, ale o proces při kterém se za vysokých teplot rozkládají organické materiály na jednodušší chemické řetězce a tuhý zbytek bez hoření. Při zvyšování teplot do 200°C se nejprve vypaří voda a v oblasti 200 až 500°C se organické látky štěpí na jednodušší plynné nebo kapalné řetězce a tuhý uhlík. Při teplotách 500 až 1200°C probíhá další tvorba plynů a další rozklad látek ze kterých vznikaji stabilní jednoduché plyny.
U domácích spotřebičů se s tímto termínem setkáte v souvislosti s čištěním pečících trub při teplotách až 500°C. Zjednodušeně řečeno při pyrolýze se ze zbytků potravin nejprve odpaří voda a poté zuhelnatí. Po jejím ukončení je můžete lehce otřít nebo oprášit z nepřilnavého povrchu trouby. Proces pyrolýzy je spouštěn speciálním programem, který zpravidla také z bezpečnostních důvodů uzamkne dvířka trouby po dobu, kdy vnitřní teploty dosahují nebezpečných hodnot. Pro zvýšení komfortu se můžete často setkat s doplněním o katalyzátor, který odstraní nepříjemné zápachy vzniklé při tomto procesu. Pyrolýzu skrývají také názvy Thermoclean nebo Pyroluxe.
Oblast domácích spotřebičů je spíše okrajovým využitím procesu pyrolýzy. Využívá se především při ekologicky šetrném odstraňování odpadů, čistění kovového odpadu před dalším zpracováním nebo při výrobě některých plynů a olejů. Další využití je v pyrolýzní plynové chromatografii. Moderní je využití při zpracování biomasy na vysoce výhřevné plynné, tekuté i pevné látky. Prolýzu využívají také nejnovější kotle pro dokonalé spalování dřevní hmoty a pelet.
Články s podobnou tématikou:
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|