|
Párou hygienicky a bez chemie
V poslední době klademe stále větší důraz na hygienu prostředí ve kterém žijeme. Snažíme se udržet naše domovy bez bakterií, roztočů, plísní, prachů nebo pylů. S úspěchem používáme vysavače, které jsou vybaveny speciálními filtry pro zachycování i mikroskopických částí nečistot. Můžeme ale udělat ještě více? Kupodivu ano. Můžeme začít používat parní čističe, které umí likvidovat pomocí vysokého tlaku, teploty a bez použití chemikálií bakterie, roztoče, vajíčka hmyzu nebo rozpouštět odolné nečistoty.
Parní čističe ale rozhodně nemohou být náhradou vysavačů, stejně tak jako vysavače nemohou vykonávat činnosti, které zvládne parní čistič. Oba přístroje se však při úklidu domácností mohou doplňovat.
Co umí parní čistič?
Pomocí páry, která má teplotu do 140°C rozpustí odolné nečistoty a zajistí hygienickou čistotu různých povrchů v domácnosti. Je vhodný pro čistění tvrdých povrchů jako jsou kachličky, sklo, porcelán, vany ale také matrace, potahy, autosedačky a podobné. A to bez použití chemikálií.
Pomocí trysky parního čističe můžete důkladně vyčistit a vydesinfikovat místa, kam se jinými prostředky špatně dostáváte, například rohy a spáry kachliček, radiátory nebo odstranit pomocí speciální trysky s přídavnými nástavci a kartáčky mastné nečistoty například z pečící trouby.
Jak to funguje
Hlavní částí parního čističe je tlaková nádoba - bojler, ve kterém se ohřívá voda a vytváří pára o tlaku zhruba čtyři bary. Tento zásobník může být plněn průběžně mikročerpadlem nebo je nutné jej po vyprázdnění nechat zchladnout a znovu naplnit. Odtud je pára vypouštěna pomocí tlakového ventilu do parních trysek, kartáčů a dalšího příslušenství. Z jednoho litru vody lze vyrobit až 1700 litrů páry. Parní čističe se již vyrábí také v ručním provedení, které má nižší tlak i objem vytvořené páry.
Dvě cesty
Při výběru parního čističe můžete zvolit ze dvou systémů ze kterých vyplývá různý způsob doplňování vody.
V prvním případě jde o přímé plnění ohřívacího bojleru, kdy vodu lejete přímo do bojleru přes tlakový uzávěr s pojistným ventilem. Nevýhodou je, že systém nelze za chodu doplňovat, proto je nutné před doplněním vypustit zbytek páry a vyčkat na jeho zchladnutí. Hodí se pro menší domácnosti, případně pokud jej chcete využívat jen pro krátké čištění. Výhodou je nižší technická náročnost a tedy i nižší cena.
Druhý systém má zásobník vody oddělený od bojleru, kam je vždy malé množství vody dopraveno pomocí tlakového čerpadla. Proto v zásobníku na vodu není tlak a lze jej doplňovat i v průběhu práce. Zde bude nevýhodou pochopitelně vyšší cena.
Vodní kámen ten vám ...
Jistě vás napadne, jak je to s vodním kamenem, když přivádíme do přístroje vodu a odebíráme čistou páru. Ano, vodní kámen se zde hromadí uvnitř bojleru a proto je nutné jej jednou za čas odstranit. K tomu se využívá u nerezových bojlerů různé teplotní roztažnosti nerezu a vodního kamene. To způsobí, že se vodní kámen z bojleru oloupe a je třeba jej jednou za čas z bojleru vypláchnout. U bojlerů hliníkových je nutné použít chemické odstranění pomocí odvápňovacího přípravku podobně jako při odvápňování varných konvic. Stejný postup lze využít pochopitelně i pro bojler nerezový.
Křížení možné s vysavačem i žehličkou
Zní to podivně, ale obě varianty dávají užitečné výsledky. Parní generátor se u profesionálních žehliček používá již dlouhou dobu a nyní se prosazuje díky svým dobrým vlastnostem i pro domácí žehlení. Je tedy logické využít parní čistič také jako parní generátor pro žehličku.
Spojení s vysavačem pak využívá výhod obou zařízení. Nečistoty uvolněné párou tak mohou být okamžitě vysáty vysavačem.
Pro magazín Inspirace EURONICS jaro 2007Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz
foto: Hoover, Kärcher, Wap
Články s podobnou tématikou:
|
|
Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00 Založení stránek 20.7.2005 Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.
|