Najdi servis
Další události najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další články o spotřebičích najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
Další rady jak na to najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka
 Další slovíčka najdete v levém sloupci po výběru článku z této nabídky nebo po stisku tohoto tlačítka


Sušení a praní. Dohromady nebo zvlášť ?

Stává se vám někdy, že potřebujete nutně právě ten kus oblečení, který nekonečně dlouho schne na šňůře? Nebo máte malý byt a prádlo, které ještě nedoschlo nad vanou, zabírá místo prádlu v pračce, které už opravdu nemáte kde sušit? V takových chvílích jistě toužíte po sušičce.

Asi nejvhodnější okamžik pro úvahy o zakoupení sušičky je, když dosloužila stará automatická pračka. Sušičku a pračku lze totiž koupit jako samostatné spotřebiče nebo můžete pořídit kombinovanou pračku se sušičkou. Určitě se ptáte, která z obou možností je výhodnější. Každé z obou řešení má své výhody i nevýhody. Posuďte sami.


Pračky a sušičky Gorenje na nádvoří Sovových mlýnů

Samostatná pračka a sušička

Výhodou je stejná náplň prádla v pračce i sušičce, ve kterých můžete prát a sušit současně. Pračka a sušička mohou být konstruovány tak, aby splňovaly přesně vaše požadavky na funkčnost i úspory energií. Zde je užitečné řídit se podle energetického štítku, kterým spotřebiče výrobci povinně vybavují. Největší spotřebu mají přístroje zařazené do třídy G, naopak nejnižší a nejvýhodnější je třída A, respektive nově A+, která značí ještě o 25% příznivější výsledky než třída A. Obecně platí, že u praček spotřebu příznivě ovlivňuje využití mikroprocesorového řízení spolu s inteligentními čidly. Tato elektronika umí zjistit přesně stav hladiny vody, její teplotu nebo dokonce míru znečištění a množství prádla, které jsme do pračky vložili. Pračka pomocí procesoru a vyspělého programu dokáže perfektně vyprat prádlo s minimální spotřebou vody a tedy i energie. Pro následné využití sušičky je výhodné, když má pračka vysoké otáčky odstřeďování (nad 1000 otáček za min.), které znamenají nízkou zbytkovou vlhkost, což má za následek kratší dobu sušení a úsporu nákladů.

Odvětrávací sušička

U sušičky si dokonce můžete vybrat na jakém principu má sušit. Pokud máte možnost dobře odvětrávat místnost ve které se nachází nebo vyvést mimo místnost odvětrávací hadici, můžete směle zvolit sušičku odvětrávací neboli ventilační. Ta ohřívá vzduch z místnosti, prohání jej přes prádlo, kde teplo pomáhá vzniku par a ty odvádí mimo přístroj do místnosti, případně odvětrávací trubicí mimo místnost. Náplň těchto typů sušiček bývá od 4,5 do 6kg suchého prádla (myslí se tím váha prádla v suchém stavu), tedy stejná jako u praček a spotřeba energie od 3 do 4 kWh. Tento typ sušiček je levnější, typicky v cenách od 6 do 11 tisíc korun a jednodušší, zpravidla bez čidel vlhkosti a elektronického řízení.

Kondenzační sušička Siemens s vyjmutým kondenzerem

Kondenzeční sušička

Sušičku kondenzační potřebujete zejména v případě, že nemáte možnost dobrého odvětrávání a hrozilo by tedy například provlhnutí zdiva místností a tvoření plísní, případně se chcete vyhnout nutnosti odvádět vlhký vzduch mimo místnost poměrně velkou hadicí. Tento přístroj, stejně jako předchozí, ohřívá vzduch na nějž se nabalují páry z prádla, ale poté jej nevyhání ven, ale do velkoplošného kondenzeru, který je ochlazován. Proto se na jeho stěnách sráží velké množství vodních par, které jsou odváděny do sběrné nádoby. Vzduch je po ochlazení proháněn opět přes topné spirály do prostoru s prádlem. Náplň suchého prádla je u tohoto provedení 5 až 7 kg suchého prádla, ale spotřeby energií jsou přibližně 3,5 až 5 kWh na jednu náplň prádla. Sušičky jsou komfortněji vybavené, často obsahují elektronické řízení s měřením zbytkové vlhkosti a možností její volby. Tak si můžete zvolit, zda má být prádlo nachystáno pro žehlení nebo uložení do skříně, tak jak vám to nejlépe vyhovuje. Složitější konstrukci a případně komfortnějšímu vybavení odpovídá i vyšší cena, která se pohybuje zhruba od 10 do 20 tisíc korun. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost vylévání zásobníku na vodu a čištění filtru zachycujícího textilní vlákna.

Nejvhodnější je zakoupit pračku i sušičku od jednoho výrobce. Budou k sobě ladit designem, dají se bez problému postavit na sebe (k tomu výrobci dodávají speciální spojovací díly). Některé modely dokonce spolupracují a je možno je ovládat z jednoho ovládacího panelu.
Co je ještě nutné zvážit při řešení praní a sušení dvěma spotřebiči? Potřebujete více místa a prádlo musíte vždy po praní přemístit. Pokud se však chystáte prát a sušit často a větší množství prádla je toto řešení ideální.

Pračka se sušičkou jako jediný přístroj

Pračka se sušičkou Electrolux EW1289W Toto řešení jistě zvolíte pokud máte málo prostoru a dva přístroje je pro váš byt mnoho, nebo chcete sušičku využívat jen výjimečně.
Malé rozměry ale nejsou jedinou výhodou tohoto řešení. Pokud perete menší množství prádla, tedy zhruba poloviční náplň, můžete u většiny těchto přístrojů navolit sušení spolu s praním a pračka, poté co dopere a odstředí, začne bez vašeho zásahu sušit. Prádlo lze tedy vložit do pračky špinavé a vytáhnout jej suché. Nevýhodou je poloviční náplň při sušení, která vás nutí po praní celé dávky odebrat polovinu prádla a sušit tedy dvakrát.

Konstrukce pračky se sušičkou provádí sušení na kondenzačním principu, ale kondenzer je pro vyšší účinnost ochlazován vodou. To má za následek poměrně vysokou spotřebu vody při sušení, ale také napojení kondenzačního okruhu na odpad. Tak je kondenzát spolu s vodou použitou pro ochlazování kondenzeru odčerpáván do odpadu a proto zde není nádoba na kondenzát, kterou by bylo nutno vyprazdňovat. Další výhodou je pochopitelně cena, která se pohybuje přibližně od 11 do 37 tisíc korun.

Pro internetový magazín BydleteLépe.cz
Miloš Chadt
milos@chadt.cz
milosch@centrum.cz

fotografie: Miloš Chadt a Whirlpool

Články s podobnou tématikou:



Přepne na další téma
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků
Seřadit podle abecedySeřadit podle dataDalší seznam článků

Poslední aktualizace 19.04.2016 00:00

Založení stránek
20.7.2005



Staňte se fanoušky, dovíte se o nových článcích v předstihu.