| Spotřebičem ve třídě ochrany 1 je každá žehlička, proto je jejich přívod vždy zakončen třípólovou vidlicí |
Jsou domácí spotřebiče bezpečné?
Ne, nebojte se, rozhodně zde nechci konstatovat, že elektrické spotřebiče prodávané v běžné obchodní sítí nejsou bezpečné pro provoz v domácnostech, ale jen upozornit na některá rizika, která vyplývají z povahy výrobku napájených elektrickým proudem. I přes úsilí výrobců o výrobu bezpečného spotřebiče a uplatnění všech bezpečnostních opatření může při nedodržení některých pravidel hrozit nejen úraz elektrickým proudem, ale také možnost zranění nebo požáru. Proto se zastavíme i u pravidel pro jeho předcházení.
Trocha povinné teorie
Norma mluví o třídách ochrany před úrazem elektrickým proudem, které popisují technická opatření a způsob připojení spotřebičů k elektrické síti.
Třída 0, která žádnou ochranu nemá, je u nás zakázána.
S třídou 1 se setkáváme zpravidla u větších přístrojů s kovovými obaly. Poznáme je podle třípólové vidlice, která má zapojený zemnící kolík, který je vždy připojen k vodivým částem obalu. Při poruše se dostane napětí na zemnící kolík a dojde k odpojení jističe (pokud máte i proudového chrániče). Jde například o pračku, myčku, žehličku, toaster, počítač nebo bojler.
Třída 2 se vyznačuje dvojitou izolací, která je zpravidla realizována plastovým obalem a poznáte ji podle dvoupólové vidlice, bez zemnícího kolíku. Napětí se nemůže dostat na povrch obalu přístroje, protože jeho části nejsou kovové a pokud ano, jsou od vnitřního prostoru řádně oddělené. Těchto spotřebičů je v našich domácnostech většina – televize, fén, vrtačka, mixér nebo odšťavňovač.
Napájením pomocí bezpečného napětí se vyznačuje třída 3. Jde o spotřebiče napájené oddělenými zdroji (nikoli o tyto zdroje), případně z akumulátorů či baterií. Jsou to mobilní telefony, malé ruční vysavače, zkrátka všechny spotřebiče napájené nebo nabíjené pomocí externích adaptérů.
Čtěte návody
První nebezpečí můžete odstranit již při nákupu spotřebičů tím, že jej koupíte v odborném obchodě. Když už máte neodolatelné nutkání zakoupit spotřebič na tržnici, dohlédněte alespoň aby byl vybaven českým návodem, záručním listem a aby na něm byla značka CE, která značí (pokud není použita neoprávněně) shodu s legislativou EU.
I když je to někdy nuda, přečtěte si návod k použití i s bezpečnostními upozorněními. Ano, upozornění, že se do mikrovlnné trouby nemají zavírat živá zvířata považuje většina z nás za nadbytečné, ale i takové případy se již staly. Důležitější je, že se dočtete nejen o rizicích, ale i o správném používání přístroje, což může odvrátit poměrně časté závady způsobené neznalostí obsluhy.
Nedotýkejte se ani na zem spadlých
To platí pochopitelně o vedení napětí venku, ale i v domácnosti je užitečné uvědomit si kde se s elektřinou můžete setkat. Vždy je to ale při činnostech, které byste dělat neměli. Jistě víte, že je třeba ochránit děti před strkáním předmětů do zásuvek, ale co když se vám v toasteru vzpříčí chléb? Řadu lidí napadne pomoci mu vidličkou. To je chyba, za kterou můžete draze zaplatit, pokud spotřebič předtím nevytáhnte ze zásuvky. Do útrob spotřebičů zásadně nestrkejte nic co výrobce výslovně nepovolil. Můžete se dostat do nebezpečného kontaktu s napětím, nebo výrobek poškodit. Nikdy spotřebiče amatérsky neopravujte.
| Typickým příkladem spotřebiče třídy 3 je holicí strojek napájený z bezpečného napětí akumulátoru. | Nejen že spotřebič neopravíte, ale ještě se vystavujete nebezpečí úrazu.
Nepřetěžujte
Na výkonnějších spotřebičích je uveden maximální příkon ve W. Při jejich zapojování do zásuvek se vyvarujte přetěžování přívodů. Na zásuvkový obvod s jištěním 10 A lze připojit spotřebiče o celkovém příkonu 2300 W, na 16 A je to přibližně 3680 W. Zvláště pokud používáte prodlužovací šňůry, ujistěte se, že jsou vyrobeny pro stejný proud, který najdete na jističi zásuvky, ke které šňůru připojíte. Pokud je prodlužovací šňůra pro 10 A (většina) a vy ji využijete pro připojení fritovacího hrnce (1500 W – 6,5 A) a kávovaru (2000 W – 8,6 A) může při současném zapnutí obou přístrojů dojít k nadměrnému ohřevu některé z částí prodlužovací šňůry a k požáru.
Problém může nastat pokud bydlíte ve starém bytě s hliníkovou elektroinstalací. Zde by měla být zhruba 1x ročně provedena kontrola a dotažení všech spojů v krabicích a zásuvkách (že to prakticky nikdy nikdo nedělal je jiná věc). U hliníku totiž dochází k vymačkávání (teče za studena), které má za následek špatný kontakt - přechodový odpor. Ten vede při průchodu proudu k nadměrnému oteplování a rozžhavení hliníkového vodiče. Už jste jistě slyšeli o upáleném přívodu v zásuvce paneláku nebo dokonce o požáru, který takto vznikl.
Nezakrývejte
U tepelných spotřebičů jako jsou přímotopy, ale i fény, vařiče nebo fritézy je nejdůležitější volný odvod tepla. Pokud jej zakryjete, o požár si přímo říkáte. Když zanecháte hořlavé předměty v blízkosti zapnutého tepelného spotřebiče, je situace podobná. Příkladem může být požár veletržního paláce, kde údajně někdo naskládal prospekty na nefunkční vařič. Jenže nefunkční byl díky vypadenému jističi... Nezakrývat ale platí pro jakýkoli spotřebič, který má větrací mřížky. Ty výrobce nikdy nedělá jen na ozdobu. Když je zakryjete třeba u televizoru, nemusí dojít k požáru, ale značně si zkrátíte jeho životnost. Vyšší teplota znamená rychlejší stárnutí řady součástek.
Nenechávejte bez dozoru
Dozor při zacházení s elektrickými spotřebiči je nutný u dětí a osob mentálně postižených. Pohlídat je ale třeba také některé spotřebiče. Určitě nenechávejte bez dozoru pečící troubu nebo varnou desku, na které připravujete jídlo. Také fritézy, toastery a podobná zařízení mohou pokrmy nejen spálit ale i zapálit, zatímco se věnujete jiné činnosti. Výjimkou jsou přístroje, které umožňují načasování konce přípravy pokrmů, v případě, že jste si jisti jejich správným nastavením. Některé moderní přístroje jsou vybaveny i pojistným časováním, které by mělo nehodám zabránit tím, že přístroj po určité době automaticky odpojí. To zabrání nehodě pokud vaříte hrnec polévky, ale přehřátí oleje na pánvi ne.
Voda a pára může být nebezpečná
Některé spotřebiče pracující s párou mohou ohřívat vodu v uzavřeném tlakovém zásobníku. Typicky některé parní generátory na žehlení nebo jednoduchá espressa. Poznáte je podle tlakového uzávěru nádoby do které lijete vodu. Zde hrozí riziko pokud příliš spěcháte na nové naplnění zásobníku vodou poté, co jste ji vypotřebovali. I když se zásobník zdá prázdný, může v něm být dostatek páry a tlaku na to, aby vás horká para opařila. Zásadou je nechat zásobník vždy dobře zchladnout a zbavit se tlaku. Jak to přesně udělat najdete vždy v návodu ke konkrétnímu výrobku.
Stejně tak každý z nás ví, jaké nebezpečí hrozí při práci s horkou vodou.
| Příklad fitézy, která lze demontovat a téměř všechny její části mýt v myčce. | V případě rychlovarné konvice je možné správným výběrem eliminovat nebezpečí opaření při jejím náhodném převržení.
Čistota půl zdraví
Přísloví není přehnané ani u spotřebičů. Vrstva prachu zabraňuje správnému chlazení přístrojů a vytváří ideální podmínky pro jeho přehřívání a u tepelných nebo výkonných spotřebičů pro vznik požáru. Proto pokud spotřebič nebudete delší dobu používat, zabalte jej před uložením (po vychladnutí) do obalu, který zabrání zaprášení. Některé přístroje se vyplatí jednou za pár let svěřit odborníkům k vyčištění vnitřního prostoru (televizor, počítač, mikrovlnka). U spotřebičů které jsou určeny k přípravě potravin je nutné dbát na čistotu nejen z hygienického hlediska. Je nejen nechutné ale i nebezpečné, když je fritéza pokrytá vrstvou oleje, který zatéká do vnitřních částí. Proto některé moderní fritézy umožňují rozložení na řadu částí, které lze umývat i v myčce. Výjimkou je vždy část s přívodem napětí. Ta se namočit nesmí, stejně jako kterýkoli elektrický spotřebič nebo jeho část, u které to výrobce výslovně nepovolil. Venkovní části výrobků můžete čistit vždy vlhkou utěrkou s neabrazivním mycím prostředkem.
Domácí spotřebiče vyráběné odpovědnými výrobci zaručují bezpečnost řadou způsobů a výrobci za jejich bezpečnost ručí. Nebezpečím je ale jejich nesprávné používání, kterého se můžete vyvarovat. Proto je tak důležité číst vždy návod, než začnete spotřebič používat.
Ve zkrácené verzi vyšlo v magazínu Inspirace EURONICS č.1 / 2010Miloš Chadt milos@chadt.cz milosch@centrum.cz foto: Bosch, Philips, Siemens
Články s podobnou tématikou:
|